Napjainkban a járművek nagyszámú elektronikus vezérlőegységgel rendelkeznek (pl. a vezérműben, a sebességváltóban, a blokkolásgátló rendszerben, stb.), melyek sokoldalú együttműködése hozzájárul a jármű biztonságos és kényelmes használatához, valamint támogatja a fedélzeti információs rendszerek működését, ill. a folyamatos diagnosztika készítését a megbízhatóság növelése és a karbantarthatóság optimalizálása érdekében. A vezérlőegységek funkcióinak bonyolultsága megköveteli közöttük az adatcserét, melyet – a hagyományos összekötések helyett – egy soros buszrendszert megvalósító hálózat, a CAN busz tesz lehetővé.
A CAN busz kimenetére csatlakoztatott, cégünk által gyártott illesztő berendezés alkalmazásával a jármű vezérlőegységeitől érkező adatok rögzítésre kerülnek a WayQuest rendszerben. Ilyen adatok lehetnek például: motor fordulatszám, üzemanyagszint a tartályban, pillanatnyi fogyasztás, összes fogyasztás, összes megtett kilométer, fék használata, tengelykapcsoló használata, tengelyterhelés, vezető azonosítója és munkájának állapotai. Belső gyorsulásmérője segítségével információt adhat a jármű kezeléséről: a gyorsítások, fékezések intenzitásáról, kanyarodáskor fellépő oldalirányú gyorsulásról, jellemezve ezekkel a sofőr vezetési stílusát. Ezek a paraméterek a munkák még pontosabb nyilvántartását segítik, valamint hasznos alapként szolgálhatnak egy esetleges baleset kapcsán az eseményhez vezető körülmények és okok feltárásánál.
A mezőgazdasági gépek, ill. a teherautók és kamionok eltérő jellegéből adódóan különböző típusú adatokat kezelnek és mérnek a járművek vezérlőegységei. Egy kamion esetén például lényeges a pihenő idők pontos rögzítése, míg egy traktornál fontos információval bír a segédgépek használata vagy a tengelyterhelés. Ennek megfelelően két különböző típusú illesztő berendezésről beszélhetünk, az alkalmazott adatátviteli szabványok szerint:
Adatlap
Feltöltés alatt