WayQuest felhasználói kézikönyv
Hálózatos telepítés
Rendszerkomponensek > Szoftverek > Telepítés > Helyi adatbázis szerveres telepítés > Hálózatos telepítés
Ebben a témában

Hálózatos, többgépes telepítés

Hálózatos telepítés esetén először a központi gépen egy teljes telepítést kell elvégezni, beleértve az SQL adatbázis-szerver telepítését és inicializálását is. Még a kliensek telepítése előtt ezen a gépen a WayQuest rendszernek már rendben futnia kell.

A szerveren hálózati megosztást kell készíteni a letöltött mérési adatokat tartalmazó könyvtárakra (amin belül a TrackRecords.* alkönyvtár található) alapértelmezésben ez a C:\ProgramData\WayQuest, Windows XP-n pedig a C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\WayQuest könyvtár. Elegendő és célszerű, ha a megosztás csak olvasási jogosultságra történik.

Engedélyezni kell továbbá a kliens gépek csatlakozását az esetleges tűzfalakon a Windows fájl-megosztási protokolljain át. Az alábbi portok fájlmegosztási, valamint kiszolgálói üzenetblokkok (SMB) továbbítását végző funkciókhoz vannak társítva:

Szintén át kell engedni a tűzfalon a kliensek felé az SQL szerver forgalmát is. A pontos portok a Start menü Microsoft SQL Server / Configuration Tools csoportján belül található SQL Server Configuration Manager programban nézhetőek meg. Itt az SQL Server Network Configuration ág alatti Protocols for ITINERIS sort kiválasztva jobb oldalon megjelennek az elérhető protokollok. Fontos, hogy itt csak a TCP/IP legyen engedélyezve, a többi (Shared Memory, Named Pipes) ne. A TCP/IP-n duplakattintva az IP Addresses lapon már láthatóak a beállítások.

Alapesetben a legalsó, IP All csoporton belüli TCP Dynamic Portnál látható értéket kell megjegyezni, hiszen az összes többi csoportnál üres lesz a TCP Port és 0 a TCP Dynamic Port értéke. Főleg Vistán fordulhat elő, hogy ehelyett az SQL Native Client Configuration / Client Protocols sort kell választani a bal oldalon, majd a jobb oldali TCP/IP-n duplakattintva a Default Port sorban látható érték a ténylegesen használt port. Lehet még próbálkozni parancssorból a netstat -abo | more parancs futtatásával is, ahol az MSSQLSERVER, illetve az sqlsrv.exe feletti sorok érdekesek.

Ezen kívül meg kell még nyitni a 1434-es UDP portot is.

Javasoljuk, hogy a fenti portok engedélyezését a lehető legszűkebb címtartományra (IP range) végezzék el az esetleges támadások minimalizálása érdekében.

Megjegyzendő, hogy a Windows beépített tűzfalán a csak port alapú szűrés nem szokott működni. Itt az sqlservr.exe programnak kell megadni a szükséges ki-bemenő engedélyeket.

Fontos tudni, hogy amennyiben a WQServicet futtató gép hálózati meghajtóra dolgozik (pl. központi fájlszerver, ami nem ugyanaz, mint a WQService gépe), úgy a teljes, ún. UNC elérési utat kell használni (pl. \\SZERVER\megosztas\alkonyvtar\), mert a hálózati meghajtók csatlakoztatása egy adott felhasználói munkamenetre vonatkozik, tehát a szolgáltatásként futó WQService azt nem látja.

Kliens gép telepítése

Kliens gépeken a telepítőből csak az első pont, "A program telepítése" futtatása szükséges (a varázslón belül természetesen a "Csak kliens" opciót választva). Ezután a WayQuest könyvtárában található WQSetDBConn.exe programot elindítva állítható be az adatbázis-kapcsolat, a már telepített szerver géphez csatlakozva. A megjelenő ablakban a szerver gép nevét kell csak beírni, majd a kapcsolat ellenőrizhető (Test Connection) is.

 

 

A kliens gépeken (lehetőleg hálózati meghajtóként csatlakoztatva) a szerveren megosztott könyvtár elérési útját kell megadni a telepítőben az adatok könyvtárának. Ez utólag a rendszerleíró adatbázis alábbi ágán módosítható:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\ITineris\WayQuest

DataPath = a szerveren lévő könyvtár elérési útja.

64 bites operációs rendszereken az elérési út:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\ITineris\WayQuest.

Kliens telepítésnél lényeges, hogy a letöltött mérések könyvtára a szerver megosztott könyvtárára mutasson, azonban a napló állományok ne ebbe, hanem a helyi gépre kerüljenek. Ellenkező esetben a különböző kliensek naplói összekeverednek. Ez utólag a rendszerleíró adatbázis fenti ágán a DefaultLogPath értéknél állítható át.

Megosztott kliens telepítése

Lehetőség van arra, hogy a központi géphez csatlakozó kliensek magát a programot is a központi gépről futtassák. Ez a frissítések szempontjából kedvezőbb, hiszen így csak egyetlen helyen, a központi gépen kell ezt elvégezni.

Ehhez a központi gépen meg kell osztani (csak olvasható módon) a feltelepített program könyvárát, mely alapértelmezésben a C:\Program Files (x86)\ITineris WayQuest elérési úton található meg.

A kliens gépeken telepítéskor a program könyvtárának ezt a megosztást kell kiválasztani (akár csatlakoztatott hálózati meghajtóként, akár UNC formában, pl. \\SZERVER\WayQuestProgram\), majd a telepítés típusának a Megosztott kliens opciót választani. A hagyományos klienshez hasonlóan az adatok könyvtárának a központi gépen megosztott WayQuest könyvtárat kell megadni, míg a helyi adatoknak célszerű a saját gépen levő könyvtárat választani.

A telepítő ilyenkor programok, térképek másolása nélkül csak a szükséges parancsikonokat és beállításjegyzék-bejegyzéseket hozza létre.

Telepítés Terminal Services környezetben

A WayQuest programrendszer működik Windows Terminal Services rendszereken is, ahol az egyes kliensek távoli asztali hozzáféréssel tudnak bejelentkezni, és alkalmazásokat futtatni.

A telepítő keretrendszer ilyen gépeken automatikusan a szükséges üzemmódba vált, és az összes felhasználó számára elérhető módon telepíti fel a programokat.

Az esetleges utólagos beállítások elvégzésekor (adatbázis-kapcsolat átállítása, jogosultságok frissítése, elérési utak módosítása stb.) viszont a rendszergazdának kell gondoskodnia róla, hogy TS üzemmódban történjék mindez.
Ez elérhető a Programok telepítése panelről futtatva is, vagy parancssorból a change user /install, majd a szükséges módosítások elvégzése után a change user /execute parancsokkal.

 

Lásd még