WayQuest felhasználói kézikönyv
Koordináták átszámítása
Rendszerkomponensek > Szoftverek > WayQuest – Adatkezelő és kiértékelő program > Főmenü parancsai > Műveletek > Koordináták átszámítása
Ebben a témában

A programban lehetőség van a térképi pozíciót leíró koordináták átszámítására különböző koordináta– és vetületi rendszerek között.

A funkció kiválasztása

Menüből

Műveletek – Koordináták átszámítása

Billentyűzetről térképes nézeten

Ctrl+Shift+O

Helyi menüből térképes nézeten

Koordináták átszámítása

Gyorsgombbal

A funkció részletes ismertetése

A funkció kiválasztása után megjelenik az alábbi ablak, melyben elvégezhető a kívánt koordináták átszámítása:

 

1 – Koordináták sorrendje

2 – Koordináták megadása

3 – Koordináták átszámítása

4 – Megjelenítés Google térképen

5 – Ugrás

6 – Kilépés a funkcióból

 

Koordináták sorrendje

A helymeghatározásban a koordináták sorrendjének kétféle módja használatos: a térképészetben a szélesség–hosszúság sorrendet alkalmazzák, míg a mérnöki tervezésben éppen fordítva, a koordinátageometriában megszokott vízszintes–függőleges sorrendet (ami a hosszúság–szélesség sorrendnek felel meg). Ezért először azt kell megjelölni a választógomb segítségével, hogy a két sorrend közül melyiket fogjuk használni.

Koordináták megadása

Ezután a megfelelő választógombbal kijelölhető az átszámítani kívánt koordináták rendszere. Az itt engedélyezett beviteli mezőkbe írhatók be az értékek. Szükség esetén a nyugati hosszúság és a déli szélesség negatív értékekkel jelezhető.

A különböző koordináta-rendszer típusok rövid ismertetése a Koordináta-rendszer típusok címszó alatt található.

Koordináták átszámítása

Végül a Számol gomb megnyomásával a program átszámítja a többi vetületi– illetve koordináta-rendszerbe a megadott értékeket, melyek kijelölhetők és vágólapra másolhatók (Ctrl+C) a párbeszédablakból.

A különböző WGS84 vetületű értékek közötti átszámításban legfeljebb az utolsó számjegyen lehet kerekítési hiba. Az EOV és WGS84 rendszerek közötti átszámításnál a hiba értéke Magyarország területén belül 20 centiméter alatti.

Az alábbi képernyőfelvétel egy példa a koordináták átszámítására:

 

Megjelenítés Google térképen

A programban lehetőség van a megadott koordináták által meghatározott pozíció Google térképes megjelenítésére. A Google Maps gomb megnyomásának hatására a böngészőben megjelenik a megfelelő Google térkép részlet.

Ugrás

Az Ugrás gomb megnyomásának hatására a WayQuest programban térképes nézeten megjelenik a beállított koordinátáknak megfelelő terület.

Kilépés a funkcióból

A Bezár gomb megnyomása a Koordináták átszámítása ablak bezárását, a funkcióból történő kilépést eredményezi.

Koordináta-rendszer típusok

A világon több vetületi– és koordináta-rendszert használnak a Föld térképi megjelenítéséhez. Egy pont helyzete megadható fokhálózati vonalak révén, illetve az adott terület vetületi képére fektetett derékszögű koordináta hálózattal. A két leggyakrabban alkalmazott rendszer a WGS84 és az UTM (Mercator). Magyarországon elterjedt még az EOV (Egységes Országos Vetületi) rendszer.

UTM (Mercator)

Az Univerzális Transzverzális Merkátor (Universal Transverse Mercator) leképezést és hálórendszert először az amerikaiak alkalmazták a második világháború során a hadszíntér katonai térképezésére. Később a NATO tagországaiban, így Magyarországon is ebben a vetületben készültek a katonai topográfiai térképek. 1951-től kezdve a polgári térképezésben is elterjedt a használata. Erre a vetületi rendszerre épül a térképes megjelenítés a WayQuest programban is.

EOV (Egységes Országos Vetületi Rendszer)

Az Egységes Országos Vetület (EOV) a magyarországi földmérési térképek vetületi rendszere, amit 1975-ben vezettek be, összhangban az Egységes Országos Térkép Rendszerrel (EOTR-rel).

Az EOV rendszer ferde tengelyű, szögtartó, ún. süllyesztett hengervetület. A koordináta-tengelyek tájékozása ÉK-i, vagyis a pozitív X iránya északra, a pozitív Y iránya keletre mutat. A számítások egyszerűsítése érdekében a koordináta-tengelyek úgy vannak eltolva, hogy az egész ország területe az első koordináta-negyedbe essen, ezzel is elkerülve a koordináták esetleges felcserélését. Így az X koordináta 400 000 m-nél mindig kisebb, az Y koordináta 400 000 m-nél mindig nagyobb lesz.

WGS84

A GPS műholdak által sugárzott fedélzeti pályaadatok vonatkoztatási rendszere WGS84 (World Geodetic System 1984) néven ismeretes. A WGS84 vonatkoztatási rendszert az USA védelmi minisztériumának katonai térképészeti szolgálata határozta meg és tette közzé, elsősorban globális méretű katonai navigációs és térképészeti feladatok megoldása céljából.

A WGS84 a jól ismert földrajzi szélesség és hosszúság koordinátákkal dolgozik, melyek a programban különböző formátumokban adhatók meg: