A WayQuest program kétdimenziós vektoros térképek megjelenítésére képes, melyek jellemzője, hogy a különböző térképi objektumok, mint például a megyék, települések, folyó- és állóvizek mint egymáson fekvő rétegek jelennek meg. A vektoros működés előnye, hogy tetszőlegesen nagyíthatók a térkép részletei a kép „kockásodása”, a részletek elvesztése nélkül. A kétdimenziós jellegből adódóan az objektumok magassági koordinátái nem ábrázolhatóak. Ahhoz, hogy a térképi objektumok és a regisztrátum adatai jól kivehetőek és átláthatóak legyenek, a monitornak legalább 1024×768×256 felbontásban kell üzemelnie.
A WayQuest programban kétféle térképes nézet jelenik meg, a menüben választott funkciótól függően:
A két típus térképi megjelenítésében mutatkozó különbségek a funkciók eltérő céljából adódnak. A Pillanatnyi helyzet funkció alapvetően a járműpark aktuális helyzetét ábrázolja, ezért a térképen a teljes járműpark megjelenik, az egyes gépjárművek pillanatnyi pozíciójával és mozgásállapotával együtt. A mérésekhez tartozó térképes nézet ezzel szemben egy (vagy több) gépjármű adott időszak alatt bejárt útvonalát és az ehhez tartozó egyéb jellemzőket (várakozási helyek, tanksapka nyitások) tartalmazza.
Ennek megfelelően némileg eltérő objektumok és jelölések láthatók a kétféle térképes nézeten. Míg az általános térképészeti adatok (utak, települések, folyók stb.), valamint az adatbázisba felvett helyszínek megjelenítése azonos, addig a funkció céljából fakadó sajátosságok (a járművek, a megtett útvonalak, a várakozási helyek, a tanksapka nyitási helyek) és azok megjelenítése eltérő. Ezek részletes leírása az adott funkcióknál olvasható.
A WayQuest programban megjelenített térképek a következő rétegekből épülnek fel:
Az alábbiakban ismertetett térképkezeléssel kapcsolatos jelölések és funkciók általános érvényűek a programban, azaz mindkét típusú térképes nézetre jellemzőek.
1 – Helyszínek
2 – Objektum címke
3 – Térkép navigáció eszköztár
4 – Koordináták
A térkép az általános térképészeti adatok (utak, települések, folyók stb.) mellett az adatbázisba felvett Helyszíneket (táblák, gyepek, parkolók stb.) is tartalmazza. Ezek megjelenítési formája a Törzsadatok – Helyszínek panelen állítható be. Az ott meghatározott ikonokat és színeket alkalmazza a program a térképen való kijelzésnél.
A térképen különböző típusú objektumok találhatók (pl. települések, utak, felhasználói helyszínek, járművek), melyekhez az adott típusra jellemző információk tartoznak (pl. utca neve, út száma, helyszín területe, rendszám). Bármely objektum fölé mozgatva (és ott megállítva) az egeret, a program megjeleníti ezeket az adatokat egy objektum címkében.
Minden esetben a nyíl alakú kurzor hegye jelöli ki az objektumot. Ha a térképes nézet felbontása miatt több, egymáshoz nagyon közeli objektumot (pl. több, egymás mellett elhelyezkedő járművet vagy több várakozási helyet) egymás fölött, takarásban jelenít meg a program, akkor a címkében valamennyi objektum, ill. esemény adata szerepel. Ilyen esetben a térkép nagyításának változtatásával beállítható olyan felbontás, ahol az objektumok jobban elkülönülnek egymástól, így szükség esetén lehetőség nyílik a pontosabb objektummeghatározásra.
A mérésekhez tartozó térképes nézeten az objektum címke tartalma aktív navigációs (pl. nagyítás, Távolság- és területmérés) vagy szerkesztő üzemmód esetén leszűkül: nem szerepelnek rajta az útvonalak, a várakozási helyek és a tanksapka nyitási helyek. Így az adott művelet végrehajtását nem zavarják az esetlegesen túl nagy méretű címkék.
A pillanatnyi helyzethez tartozó térképes nézeten jármű objektum kiválasztása esetén az objektum címke a járművezető neve helyett az azonosító megnevezését (ld. Perifériához kapcsolódó azonosítók) tartalmazza, ha nincs hozzá társított járművezető.
A térképen mozogni a térkép vonszolásával lehet (bal és jobb egérgombbal egyaránt működik).
A térképes nézeteken látható felhasználói helyszíneken dupla kattintás hatására a program megnyitja a Helyszínek törzsadatkezelő panelt, a kijelölés rákerül az adott helyszínre, és megnyílik a Tulajdonságok – Helyszínek panel is (ha eddig még nem volt nyitva), ami az adott helyszín tulajdonságait mutatja. A felhasználói helyszínek adatai ezeken a paneleken megtekinthetők és szerkeszthetők.
Megjegyzés: Amikor a Helyszínek törzsadatkezelő panelen a kategóriák szerinti nézet aktív, a program csak abban az esetben választja ki az adott helyszínt a Helyszínek törzsadatkezelő panelenen, ha az rendelkezik kategóriába sorolással.
Az egér görgőjének előre-hátra tekerésével lehet nagyítani és kicsinyíteni, azaz változtatni a térképi kivágás felbontását. A nagyítás/kicsinyítés folyamata felgyorsítható a görgő tekerése közben a Ctrl billentyű nyomva tartásával.
A térképen a bal egérgomb kattintása a Ctrl billentyű nyomva tartása mellett a Nagyítás területre funkció aktiválását eredményezi. A művelet alatt a Ctrl billentyűt folyamatosan nyomva kell tartani. Ez a funkció főleg érintőképernyős alkalmazásnál lehet hasznos, ahol nincs egérgörgő.
A térkép legfeljebb Európára kicsinyíthető.
(Ld. még: Nagyítás be/ki; Nagyítás területre).
A térképes nézetekhez mindig tartozik helyi menü, mely a nézet funkciójához kapcsolódó különböző műveleteket (beállítások, mérések, alakzatok szerkesztése) tartalmazza.
A Térkép navigáció eszköztár a térképes nézet kezeléséhez tartozó funkciók (beállítások, mérések) gyorsgomobjait tartalmazza.
A térképes nézetek kezeléséhez számos speciális beállítási, mérési és szerkesztési lehetőség tartozik. Ezek részletes ismertetése a Térképes nézet – Helyi menü címszó alatt található.
A program az ablak alján elhelyezkedő Státuszsorban folyamatosan kijelzi annak a térképi pozíciónak a koordinátáit, ahova a kurzor éppen mutat. A Státuszsor megjelenítése a Beállítások – Státuszsor menüpontban, a koordináták típusa pedig a Beállítások – Általános beállítások menüpontban adható meg.