A jelleggörbék létrehozásának folyamatát – a kalibrációs méréshez hasonlóan – az üzemanyag jelleggörbék készítésének lépésein keresztül mutatjuk be. (A 12 állapotú munkafolyamat választónál ennek mintájára kell eljárni.)
A helyesen elvégzett kalibrációs mérést követően rendelkezésre állnak azok az adatok, melyek szükségesek a jelleggörbe elkészítéséhez:
A jelleggörbe elkészítése két lépésből áll:
Új jelleggörbe felvétele a Jelleggörbék törzsadatkezelő panel Helyi menüjéből kezdeményezhető az Új jelleggörbe menüpont kiválasztásával. Ezt követően az új jelleggörbe tulajdonságai beállíthatók a megjelenő dialógusban (ld. Új törzsadat elem).
Abban az esetben, ha az adott járműnél az üzemanyagszint mérésére korábban már végeztünk kalibrációt, azaz a Jelleggörbék törzsadatokban már rendelkezésre áll a járműhöz tartozó jelleggörbe, ez a lépés elhagyható.
A kalibrációs pontok felvétele során a programban hozzárendelésre kerülnek a kalibrált adatok (üzemanyagszint literben kifejezve) a mért feszültségértékekhez a kalibrációs lapon rögzített mérésnek megfelelően. Ezen pontok alapján a program megrajzolja a teljes mérési értéktartományra vonatkozó jelleggörbét, ami lehetővé teszi, hogy a rendszer működése során minden mért értékhez meghatározza a neki megfelelő tényleges üzemanyagszintet.
A kalibrációs pontok felvétele a Jelleggörbe szerkesztés dialóguson történik, mely a Jelleggörbék törzsadatkezelő panel Helyi menüjéből kiválasztott Kalibráció menüpont hatására jelenik meg a Méréskiválasztó dialóguson beállított időszakra vonatkozóan. Ez az időszak általában megegyezik a kalibrációs mérés elvégzésének napjával (ld. A kalibráció napja) – megfelelően elvégzett kalibrációs mérés esetén. Ennek hiányában ugyanakkor lehetőség van hosszabb időszak kiválasztására is, amikor több tankolás adatai szolgáltatják a kalibráció alapját.
A dialóguson a következő lépéseket kell végrehajtani egy új kalibrációs pont felvételéhez:
A program az új kalibrációs pontot felrajzolja a jelleggörbére, és szükség esetén ennek megfelelően módosítja a Mért és kalibrált értékek grafikonját, valamint a jelleggörbét.
A kalibrációs pontok felvételét megelőzően a Jellggörbe szerkesztés dialógus az alábbi formában jelenik meg:
3 – Mért és kalibrált értékek grafikonja
4 – Dátum, idő
5 – Mért és kalibrált értékek grafikonja – Helyi menü
7 – Jelleggörbe
8 – Kalibrációs pontok listája
A kalibrációs pontok felvételét követően a Jellggörbe szerkesztés dialógus a következőképpen alakul:
1 – Mért értékek
3 – Grafikon adatok
4 – Címke beállítása
5 – Címke
6 – Alap adatok
7 – Jelleggörbe
9 – Értéktartománytól eltérő értékek (pöttyözött terület)
10 – Kalibrációs pontok listája – Kalibrált érték
11 – Kalibrációs pontok listája – Mért érték
12 – Kalibrációs pontok listája – Időpont
A címsor a dialógus megnevezése (Jelleggörbe szerkesztés) mellett tartalmazza a jelleggörbe megnevezését (Megnevezés) is.
A dialógus bezáró gombok a funkcióból való kilépést eredményezik az alábbiak szerint:
Ez a grafikon képezi az alapját a kalibrációs pontok felvételének (ld. Új kalibrációs pont felvétele). A grafikon vízszintes tengelye az időt ábrázolja (a kalibráció teljes napját 0-tól 24 óráig), függőleges tengelye pedig a mért (feszültség) és kalibrált (liter) értékeket.
A mért értékeket sötétkék oszlopok jelölik, melyek megfelelnek a gyújtáson töltött időszakoknak (hiszen csak ilyenkor történik mérés). Azokban az időintervallumokban, amikor a jármű nem áll gyújtás alatt, mérés sincs, ezért a program "kitartja" az utoljára észlelt értéket, mintha ez lenne a mért érték (de valójában nem valódi mérésből származik). Ezt jelölik a világosabb színű oszlopok.
Ha a grafikon azt mutatja, hogy a mért értékek nem használják ki a teljes értéktartományt (0-tól 65.535-ig, hanem csak pl. 22.000-ig), akkor valószínűleg a járműmodulon módosítani kell a tartomány beállítását, és meg kell ismételni a kalibrációt.
Helyesen elvégzett kalibrációs mérés esetén a mérés időszakában a mért értékek az ábrán látható lépcsőzetes grafikonhoz hasonlóan jelennek meg. A grafikon a mérőeszköz működésétől függően monoton emelkedő vagy csökkenő lehet.
A kalibrált értékek megjelenítésére egy barna színű görbe szolgál, melyet a program a kalibrációs pontok felvételét megelőzően egy vízszintes vonallal jelöl. A görbe a kalibrációs pontok felvételét követően veszi fel a kalibrált értékeknek megfelelő formát.
A kalibrált értékek mértékegységét a jelleggörbéhez tartozó típuscsoportnál megadott Mértékegység paraméter határozza meg.
A Mért és kalibrál értékek grafikonja felett a program megjeleníti a kalibrációs mérés dátumát és a grafikonhoz tartozó aktuális időpontokat:
A Mért és kalibrál értékek grafikonjához tartozó helyi menü a következő funkciókat tartalmazza:
Áttekintő nézet |
a grafikonon a teljes időszakra (a kalibráció napja) vonatkozó nézet visszaállítása |
A grafikon nagyítása, kicsinyítése, valamint mozgatása a grafikonok kezelésére vonatkozó általános műveleteknél ismertetett módon végezhető (A grafikon felbontásának változtatása; Grafikonok görgetése).
A dialógus ezen része a kalibrációra vonatkozó adatokat és egy beállítási lehetőséget tartalmaz az alábbiak szerint:
Megnevezés | Leírás |
A Mért és kalibrált értékek grafikonján megjelenített nap dátuma. Értéke megegyezik a jelleggörbe tulajdonságainál megadott "A kalibráció napja" paraméterrel. |
|
A Mért és kalibrált értékek grafikonján a grafikonkurzor által meghatározott időpontban érvényes időpont. |
|
A Mért és kalibrált értékek grafikonján a grafikonkurzor által meghatározott időpontban mért érték. |
|
A Mért és kalibrált értékek grafikonján a grafikonkurzor által meghatározott időpontban mért értékhez a jelleggörbe szerint tartozó kalibrált érték. |
|
A jelölőnégyzet bekattintása a Mért és kalibrált értékek grafikonján egy információs címke megjelenítését eredményezi. Ez a címke a Grafikon adatoknál leírt értékeket tartalmazza a grafikonkurzor által meghatározott időpontban. |
|
A kalibrációban részt vevő jármű rendszáma (azonosítója). Értéke megegyezik a jelleggörbe tulajdonságainál megadott "Jármű" paraméterrel. |
|
A kalibrált adatok értéktartománya (szögletes zárójelek között). Az értéktartomány alsó határa megegyezik a jelleggörbe tulajdonságainál megadott "Legkisebb érték" paraméterrel, felső határa pedig a "Legnagyobb érték" paraméterrel. |
|
A kalibrációban részt vevő csatorna megnevezése. Érétke megegyezik a jelleggörbe tulajdonságainál megadott "Csatorna" paraméterrel. |
A jelleggörbe vízszintes tengelyén a mért értékek, függőleges tengelyén a kalibrált értékek láthatók. A jelleggörbe elkészítésének során a program felrajzol minden felvett kalibrációs pontot, majd ezek összekötésével megszerkeszti a teljes görbét az adott mérőeszköz által mért értéktartományban. Ezáltal a jelleggörbe minden mérhető értékhez meghatározza a megfelelő kalibrált értéket.
A jelleggörbén egy kalibrációs pontot egy összetartozó mért és kalibrált értékpár határoz meg.
A kalibráció pontossága függ a kalibrációs pontok számától (legalább 10 pont felvétele ajánlott), valamint ezek egyenletes elhelyezkedésétől. A kalibrációs görbén jól láthatók az esetleges egyenetlenségek (olyan szakaszok, amelyek az átlagosnál kevesebb kalibrációs pontot tartalmaznak).
A kalibráció során előfordulhat, hogy a kalibrációs pontok alapján megrajzolt jelleggörbén olyan tartomány keletkezik, amiben az esetlegesen mért értékekhez tartozó kalibrált értékek meghaladnák a kalibrált értéktartomány felső határát (Legnagyobb érték). Ezt a tartományt barna pöttyözött terület jelzi a jelleggörbén, míg a legnagyobb kalibrált értéket egy halványabb vízszintes szaggatott vonal.
Ilyen esetekben azoknál a méréseknél, ahol a mért érték erre a területre esik (és így a kalibrált érték meghaladná a kalibrált értéktartomány felső határát), a program "levágja" a kalibrált értéket az értéktartomány legnagyobb értékére.
Általában nem jelent problémát, ha a pöttyözött terület a jelleggörbének csupán egy kis részére korlátozódik. Ha azonban túlságosan nagy területet fed le, az már komoly hibára utalhat. Ilyenkor a kalibrációt meg kell ismételni.
Ez a lista tartalmazza az összes felvett kalibrációs pontot (ld. Új kalibrációs pont felvétele). Minden kalibrációs ponthoz három érték tartozik:
A lista a mért értékek szerint növekvően rendezett.
A lista adatai közül kizárólag a Kalibrált érték módosítható. Ennek megfelelően a műveletek csak ezen a mezőn kezdeményezhetők, tehát az egérrel erre a mezőre kell kattintani a kijelöléshez. A listán a következő műveletek végezhetők: