A program több funkciója (Műveletek, Elemzések, Diagramok) is használja a Méréskiválasztó dialógust (ablakot), melynek segítségével a rendszerben rendelkezésre álló mérési adatok közül lehet válogatni különböző szűrési feltételek megadásával. A szűrési beállítások sablonként elmenthetők, megkönnyítve ezzel a gyakran használt lekérdezések végrehajtását. A szűrési feltételeknek eleget tevő adatokat a program az adott funkciónak megfelelő formában (térkép, grafikon, táblázat, diagram) jeleníti meg a további kiértékelés, feldolgozás számára.
A Méréskiválasztó dialógus önálló ablakban jelenik meg, és az alábbi elemeket tartalmazza:
1 – Címsor
3 – Rendelkezésre álló időszak
4 – Időszak szűrése
5 – Törzsadatok szűrési feltételei
7 – Ellenőrzött adatok szűrése
8 – A kiválasztás befejezése gombok
A Méréskiválasztó dialógus címsora a "Mérések kiválasztása" feliratot, valamint az aktuális funkció megnevezését (pl. "Útvonal betöltése és megjelenítése") tartalmazza.
A sablonok a Méréskiválasztó dialóguson megadott szűrési feltételek mentésére szolgálnak. A gyakran ismételt lekérdezések számára érdemes sablonokat létrehozni, melyek megkönnyítik a mérések, jelentések betöltését. Egy sablon kiválasztásakor a program azonnal beállítja a mentett szűrési feltételeket, így nem kell sem megjegyezni, sem egyesével, külön-külön megadni őket. A mentett sablonok a későbbiekben bármikor újra betölthetők, módosíthatók vagy törölhetők.
A Méréskiválasztó dialóguson az alábbi mezők szolgálnak a sablonok kezelésére:
1 – Sablon megnevezése, kiválasztása mező
3 – Mindenki láthatja jelölőnégyzet
Új sablon létrehozásakor először be kell állítani a kívánt szűrési feltételeket a Méréskiválasztó dialóguson, majd beírni a sablon megnevezését a Sablon megnevezése, kiválasztása mezőbe, végül pedig a Sablon mentése gomb megnyomására a program menti a sablont az aktuális szűrési feltételekkel. A mentett sablonok megőrződnek a program újraindításakor is.
A Sablon megnevezése, kiválasztása mező legördítésekor megjelenik a mentett sablonok listája. A betölteni kívánt sablon kiválasztásakor beállításra kerülnek a sablonhoz tartozó szűrési feltételek a Méréskiválasztó dialóguson. Ezt követően szükség esetén még lehetőség van a szűrési feltételek módosítására a mérés, jelentés vagy diagram lekérése előtt.
Egy már létező sablon módosításához először be kell tölteni a sablont, majd elvégezni a kívánt módosításokat a szűrési feltételeken, végül a Sablon mentése gomb megnyomására a program elmenti a sablont a módosított adatokkal (egy megerősítő kérdést követően).
Egy sablon törléséhez először be kell tölteni a sablont, majd a Sablon törlése gomb megnyomására a program törli a sablont (egy megerősítő kérdést követően).
Új sablon létrehozásakor vagy a sablon módosításának mentésekor a program elmenti a sablont az adatbázisba. A mentett sablonok tehát megőrződnek a program újraindításakor is. Célszerű lehet egy adatbázis archiválást is végezni a gyakran használt sablonokkal, hogy egy esetleges adatbázis-visszatöltést követően rendelkezésre álljanak a szükséges sablonok.
A program tájékoztató jelleggel megjeleníti azt az időintervallumot, amelyre mérési eredmények állnak rendelkezésre a rendszerben a megadott törzsadatokra vonatkozó szűrési feltételek figyelembe vételével. Ha egyetlen törzsadatra sincs beállítva szűrés, akkor az adatbázisban tárolt mérések legkorábbi kezdeti időpontját és legkésőbbi végidőpontját veszi alapul. Az így megjelenített időintervallum segítséget nyújthat a szűrési időszak kiválasztásánál a megfelelő érték megadásához.
A Méréskiválasztó dialógus a következő szűrési feltételeket tartalmazza:
Ezen szűrési beállítások segítségével a rendszerben tárolt mérési adatok közül lehet válogatni többféle szempont szerint.
A mérések kiválasztásakor egyidejűleg több szűrési feltétel is megadható. (Ekkor a program figyelmeztető üzenetet jelenít meg a Rendelkezésre álló időszak helyett: Ön több szűrési feltételt is beállított. A program csak az összes feltételnek egyszerre megfelelő adatokat jeleníti meg!) A beállított szűrési feltételek között ÉS kapcsolat van, tehát a program azokat a mérési eredményeket fogja megjeleníteni, amelyekre az összes megadott feltétel teljesül.
Az időszak szűrése során meg kell határozni azt az időintervallumot (a rendelkezésre álló időszakon belül), amelyre vonatkozó méréseket figyelembe veszi a program az adott funkció végrehajtása során a mérések kiválasztásakor.
A legördülő menüben szerepel néhány előre meghatározott, az aktuális időponthoz képest frissülő időszak (mai nap, tegnap, ez a hét, múlt hét, ez a hónap, múlt hónap, utolsó 7 nap, utolsó 14 nap, utolsó 30 nap). Ezek mellett beállítható tetszőleges időintervallum is az időszak kezdetének és végének megadásával. A dátumok a legördülő naptárakból, az időpontok pedig a nyilakra kattintva választhatók ki, valamint mindkét esetben lehetőség van a billentyűzetről történő begépelésre is.
4 – Szűrési feltételek listája mező
A törzsadatokhoz tartozó szűrési feltételek megadása két lépcsőben történik:
Egy törzsadattípushoz tartozó törzsadatok kiválasztását követően további törzsadattípusokhoz tartozó törzsadatok adhatók meg a szűrési feltételek között. Egyazon törzsadattípushoz tartozó ismételt kiválasztás a korábban beállított érték felülírását eredményezi. Újabb törzsadattípus kiválasztott elemei hozzáadódnak a szűrési feltételek listájához.
Először egy törzsadattípust kell kiválasztani a Törzsadattípusok listájából. A lenyíló menüben megjelenik a törzsadattípusok listája, mely minden esetben az adott funkciónak megfelelő törzsadattípusokat tartalmazza:
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb funkció (pl. Mérések megtekintése) esetén a következő típusok közül lehet választani: Járművezetők, Járművek, Munkagépek, Munkafolyamatok, Járműmodulok. A terület alapú feldolgozásra épülő funkcióknál a lista kiegészül a következő típusokkal: Helyszínek, Kategóriák, Növények.
A törzsadattípus beállítását követően történik a törzsadatok kiválasztása. Erre kétféle lehetőséget kínál a program:
A Törzsadatválasztó gombra kattintva a törzsadatok megjelennek egy külön ablakban, a törzsadatválasztó ablakban:
2 – Szűrő mező
3 – Szűrési lista
A Törzsadat elemek listája mindig olyan nézetben (egyszintű, csoportosított, típusok szerinti nézet, stb.) tartalmazza az adatokat, ami megfelel az adott törzsadattípushoz tartozó törzsadatkezelő panelen aktuálisan beállított nézetnek. A törzsadatok kiválasztásakor megjelölhető egy vagy több törzsadat elem, illetve csoport, típus vagy kategória.
A szűrő mező a törzsadat elemek listájában való keresést segíti. A mezőbe történő begépelés hatására megjelenik a szűrési lista azokkal a törzsadat elemekkel, melyekben a beírt karaktersorozat megtalálható (nem feltétlen a megnevezés elején). A szűrési lista a karakterek beírásával összhangban változik.
A szűrési lista a szűrő mezőbe beírt karaktersorozatra illeszkedő törzsadat elemeket és típuscsoportokat tartalmazza. A listából történő kiválasztás hatására a program kijelöli az adott törzsadat elemet a törzsadat elemek listájában. Ezt követően tovább folytatható a törzsadatok kiválasztása az ablak bezárásáig.
A Törzsadatválasztó ablak bezárása az alábbi gombokkal történik:
A program legördülő listában megjeleníti a Törzsadatválasztó mezőbe beírt karaktersorozatnak megfelelő – a karaktersorozatot tartalmazó törzsadat elemeket –, melyek közül kiválasztható a kívánt szűrési feltétel.
Ezzel a módszerrel egy lépésben mindig csak egyetlen törzsadat elem jelölhető ki. Itt nincs lehetőség többszörös kiválasztásra, valamint csoport, típus, stb. megadására.
A Szűrési feltételek listája mezőbe felvett törzsadatok törölhetők:
Egyes funkciók esetén az előzőekben felsorolt szűrési lehetőségek mellett további – az adott funkciónak megfelelő – szűrési feltételek beállítására is lehetőség van. Ezek a következők lehetnek:
A rendszer működése szempontjából lényeges, hogy elkülöníthetők legyenek a menet közben előforduló, a forgalmi helyzetből adódó megállások (például piros lámpánál) és a valódi, hosszabb ideig tartó várakozások (ld. Megállás, várakozás). A járművek tulajdonságai között szereplő Minimális várakozási idő paraméter ezt a célt szolgálja. A jelentések lekérésekor azonban szükség lehet olyan szűrési feltételek megadására, amikor a várakozás elbírálása egy egységesen megadott minimális várakozási idő szerint történik. A Várakozások minimális hossza szűrési feltétel segítségével beállítható, hogy a megállások és várakozások megkülönböztetésénél a program mit vegyen figyelembe. Az alábbi két lehetőség közül lehet választani:
Figyelem: ez a felosztás nem azonos a KRESZ által használt megállás és várakozás fogalmakkal! |
|
Annak a távolságnak a megadása, amelynek elérését, ill. meghaladását a jármű mozgása esetén már haladásnak tekinti a program. (Ennek alapján különbözteti meg a bolyongásból adódó mozgásokat a tényleges haladásoktól.) Az ennél kisebb elmozdulásokat a várakozás részének tekinti. Alapértelmezett érték: 100 m. |
|
Annak a területnek a megadása, amelynek elérését, ill. meghaladását egy munkafolyamat során már megművelt területnek tekinti a program. (Ennek az értéknek az alapján különbözteti meg a program a bolyongásból adódó látszólagosan megművelt területeket a tényleges munkavégzéstől.) Alapértelmezett érték: 0,01 ha. |
|
Terület alapú jelentésekre vonatkozó beállítás, mely meghatározza azt a minimális időtartamot, ami egy paraméter (helyszín, munkafolyamat, járművezető, stb.) megváltozását követően szükséges ahhoz, hogy a jelentésben új adatsorként szerepeljen az adott időszak. A program a Minimális időtartamnál rövidebb ideig fennálló állapotokhoz tartozó adatokat az azt megelőző állapothoz sorolja. (Így például új munkafolyamat kiválasztását követően a program csak abban az esetben tekinti "érvényesnek" az új munkafolyamatot – és jeleníti meg külön adatsorban a jelentésben, ha legalább a Minimális időtartamig folyamatosan fennáll az új munkafolyamat kiválasztása. Ellenkező esetben a kérdéses időszak méréseit az előzőleg megkezdett időszakhoz és adatsorhoz tartozónak tekinti.) Alapértelmezett érték: 5 perc. |
A járműmodulokról beérkező mérési adatokon a Mérések ellenőrzése funkció segítségével utólagos kiegészítések, módosítások végezhetők. A rendszer tárolja mind az eredeti, nyers mérési adatokat, mind pedig az ellenőrzés során módosított adatokat. Egy adott időszak méréseinek megtekintésekor, valamint a jelentések lekérésekor az Ellenőrzött adatok jelölőnégyzet állapotától függően választja ki a program, hogy mely adatokat veszi figyelembe.
A jelölőnégyzet bekapcsolása esetén ahol – a választott időszakon belül – rendelkezésre állnak ellenőrzött adatok, azokat jeleníti meg, míg a fennmaradó időszakokban a nyers mérési értékeket. Ha a jelölőnégyzet nincs bekattintva, akkor a teljes időszakra vonatkozóan az eredeti, nyers mérési adatok kerülnek kiválasztásra.
A szűrési feltételek beállítását követően a "Rendben" gomb megnyomására a program megjeleníti a szűrésnek eleget tevő mérési adatokat az adott funkciónak megfelelő formában. Előfordulhat, hogy nincs a megadott szűrési feltételeknek megfelelő mérési adat a rendszerben. Ekkor a program hibaüzenetet küld: "Nincs olyan mérés a rendszerben, amely megfelel a beállított feltételeknek". Ilyen esetben érdemes ellenőrizni a beállítások helyességét (pl. a szűrési időszak összehasonlítása a Rendelkezésre álló időszakkal).
A "Mégsem" gomb megnyomása a funkcióból való kilépést eredményezi.
Az utoljára beállított és a "Rendben" gomb megnyomásakor érvényben lévő szűrési feltételeket a rendszer elmenti és megőrzi a program újraindítása esetén is.