A Helyszínek adatainak felvételére és karbantartására szolgáló törzsadatkezelő panel megjelenítése/bezárása.
Többfelhasználós alkalmazás esetén (melynek feltétele a termékkulcs szintű Felhasználó-kezelés jogosultság), a Helyszínek törzsadatok szerkesztése a Helyszínek szerkesztése felhasználói jogosultsághoz kötött. (A Helyszínek törzsadatok megjelenítése nem jogosultságfüggő.)
Menüből |
Törzsadatok – Helyszínek |
Billentyűzetről |
Shift+F8 |
|
A Helyszínek törzsadatkezelő panel, a Tulajdonságok panel és a térképes nézethez tartozó alakzat szerkesztő műveletek együttes használata biztosítja a helyszínek létrehozását, adataiknak megtekintését és kezelését:
1 – Helyszínek törzsadatkezelő panel
3 – Helyi menü (Helyszínek panel)
5 – Helyszín csoport
6 – Helyszín alakzat
A helyszín törzsadatok szolgálnak a különböző művelési területek, telephelyek, partnerek, privát helyszínek és egyéb helyek szervezésére. Ezek a helyszínek különböző csoporttípusokba sorolhatók, ami könnyebb átláthatóságot biztosít és lehetővé teszi az esetleges együttes (pl. egy csoportra vonatkozó) lekérdezéseket.
A helyszínek felvétele az adatbázisba többféle módon történhet (ld. Új helyszín felvétele), pl. adatok importálása útján valamilyen külső nyilvántartó rendszerből vagy különböző alakzatok szerkesztésével a térképes nézeteken. Ezt követően a helyszínek csoportosítására, valamint tulajdonságaik szerkesztésére a Helyszínek törzsadatkezelő panel és a Tulajdonságok panel nyújt lehetőséget.
A program a mérésekben rögzített pozíció alapján hozzárendeli a jármű által végzett tevékenységekhez az adatbázisban szereplő helyszíneket, így a helyszínek megjelenhetnek a jelentésekben (pl. a Menetnaplóban Indulási hely), ill. készülhetnek kifejezetten helyszín alapú kimutatások is (pl. Terület alapú összesítő).
A mezőgazdasági cégeknél különösen fontos az egyes helyszíneken, földterületeken végzett munkára vonatkozó pontos adatok meghatározása. Ezt teszi lehetővé a helyszíneknél a terület alapú feldolgozás beállítása.
A helyszíneknek további szerepe van a mérésekhez tartozó térképes nézeteken a várakozási helyek megkülönböztetésében. A program az adatbázisban tárolt adatok alapján képes elkülöníteni az ismert és ismeretlen helyszíneken történő megállásokat.
A Helyszínek törzsadatkezelő panel a helyszínek törzsadatok megjelenítését és szerkesztését teszi lehetővé. A többi törzsadattípustól eltérően új törzsadat elem, azaz új helyszín felvételére a panelen nincs mód, arra külön funkciók szolgálnak (ld. Új helyszín felvétele).
A Tulajdonságok panelen hozhatók létre a helyszínekhez tartozó különböző csoporttípusok (csoportok, kategóriák), valamint megtekinthetők és szerkeszthetők az aktuálisan kijelölt elem vagy elemek adatai.
A helyi menü további lehetőségeket (pl. új helyszín csoport felvétele, elemek áthelyezése, helyszín megjelenítése a térképen) biztosít a helyszínek kezelésére.
A Helyszínek törzsadatkezelő panel megjelenítésében az Egyszintű nézet, a Csoportosított nézet, Kategóriák szerinti nézet és a Növénykultúrák szerinti nézet közül lehet választani.
Kategóriák szerinti nézetben a programba beépített kategóriákon kívül a Helyszínek tulajdonságai fő kategória alatt bármely szinten további kategóriák hozhatók létre. A program a megnevezés kövér betűtípusával különbözteti meg a kategóriákat a helyszín törzsadat elemektől. Az egyes helyszíneket nem kötelező kategóriába sorolni.
Csoportosított nézetben hasonló a helyzet: a programba beépített csoportokon kívül a Felhasználói helyszínek fő csoport alatt bármely szinten további csoportok hozhatók létre. A program a megnevezés kövér betűtípusával különbözteti meg a csoportokat a helyszín törzsadat elemektől. Minden helyszínt kötelező besorolni valamelyik csoportba.
A Növénykultúrák szerinti nézet a helyszínek növénykultúrák szerinti csoportosítását tükrözi. A Növénykultúrák törzsadatoknál felvett csoportok alatt azokat a helyszíneket tartalmazza, melyek rendelkeznek növény besorolással a Növény tulajdonság értéke szerint. A többi helyszín ebben a nézetben nem látható.
A fentiek mellett a helyszínek alapvetően két típusba tartoznak:
Ez a típusba sorolás csoportszinten állítható be (Típus).
A két típushoz eltérő törzsadat tulajdonságok tartoznak. Így például táblatérképeknél megadható a művelési ág, az általános felhasználó helyszíneknél pedig a cím (irányítószám, közterület, stb.). A két típus abban is különbözik, hogy táblatérképek esetén a terület alapú feldolgozás alapértelmezés szerint be van kapcsolva, míg az általános felhasználó helyszíneknél nincs.
A helyi menü további lehetőségeket biztosít a helyszínek kezelésére (pl. új csoportok felvétele, elemek áthelyezése, helyszín megjelenítése a térképen). A program működése során mindig olyan műveleteket tartalmaz, amelyek megfelelnek az aktuális nézetnek és az aktuálisan kijelölt elemnek, ahonnan a helyi menüt előhívtuk.
Növénykultúrák szerinti nézetben a helyi menü csak a helyszín törzsadat elemeken aktív, míg a növénykultúra csoportokat jelölő szinteken inaktív (hiszen a növénykultúra csoportok kezelése a Növénykultúrák törzsadatkezelő panelen történik).
A Helyszínek törzsadatkezelő panelen az alábbi műveletek hajthatók végre:
A helyszínek kezelésével kapcsolatos fontosabb alapműveletek a következők:
A térképen a helyszínekhez tartozó alakzatok szerkesztésére a program számos eszközt kínál, melyek a térképes nézet helyi menüjéből, az Alakzat szerkesztő eszköztárból gyorsgombokkal, valamint billentyűkombinációkkal is elérhetők. Ezen szerkesztő eszközök részletes leírása a térképes nézet helyi menüjénél az Alakzat szerkesztő címszó alatt található.
Egy helyszín megjelenítése a térképes nézeten (a térkép ráigazítása az adott helyszínre) az alábbi módokon történhet:
A helyszínek különböző alakzatok, poligonok formájában jelennek meg a térképes nézeteken. Az alakzaton mindig látható a helyszínhez tartozó megnevezés (a Megnevezés formája tulajdonságnak megfelelően).
A mezőgazdasági felhasználásban (táblatérképek) fontos, hogy a megművelt területek, parcellák térképi ábrázolása pontosan megfeleljen a valóságnak mind az elhelyezkedést, mind pedig az alakzat formáját tekintve. Ennek megvalósítását segíti a Térkép importálása funkció, ill. lehetőség van az alakzatok szerkesztésére is.
Az Általános felhasználói helyszínek (telephelyek, partnerek, stb.) esetén az alakzat formája tetszőlegesen alakítható.
A helyszíneken végzett módosítások (új alakzat felvétele, helyszín tulajdonságainak szerkesztése) mentésének két szintjét különbözteti meg a program:
Mentés típusa | Gyorsgomb / Billentyűkombináció | Leírás |
Mentés gomb a Tulajdonságok panelen Ctrl+Alt+S |
Egy adott helyszín tulajdonságain végrehajtott módosítások mentése az alkalmazásban. A Tulajdonságok panelen végzett módosítások esetén aktív állapotba kerül a panel eszközsorában található Mentés gomb, melynek megnyomása az adott helyszín adatainak mentését eredményezi az alkalmazásban. A térképes nézeten is ekkor jelennek meg a változások. (A Mentés gomb megnyomásáig a Vissza gyorsgomb segítségével állíthatók vissza az eredeti értékek.) A helyszínen végrehajtott módosítások mentésekor (a Mentés gomb megnyomása után) az adatok még nem kerülnek be az adatbázisba. A program csak jelzi a helyszínek törzsadatokban bekövetkezett változást a Módosítások mentése gomb aktív állapotával. Az adatbázisba való mentés nélkül ezek a módosítások elvesznek a programból történő kilépés esetén (a program kilépéskor rákérdez a mentésre). A térképes nézeteken végzett valamennyi helyszínszerkesztő művelet eredménye azonnal mentődik az alkalmazásban (nem kell külön megnyomni a Mentés gombot). |
|
Módosítások mentése gomb az Alakzat szerkesztő eszköztárban és a térképes nézet helyi menüjében Shift+Alt+W |
Az utolsó mentés óta a helyszíneken végrehajtott valamennyi módosítás mentése az adatbázisban. A Módosítások mentése gomb aktív állapota azt jelzi, hogy az utolsó mentés óta egy vagy több helyszín tulajdonságai megváltoztak, ill. új helyszín felvételére került sor (azaz módosítás történt a helyszínekben akár a térképes alakzat szerkesztő műveletek segítségével, akár a Tulajdonságok panelen végzett és elmentett változtatások által). A Módosítások mentése gomb megnyomásának hatására a program elmenti a módosításokat az adatbázisba. Ezek a változtatások tehát megőrződnek a program újraindításakor is. A programból történő kilépés esetén a program rákérdez a nem mentett módosításokra. |
A helyszínek törlésére a programban kétféle lehetőség van:
A törlés mindkét esetben alkalmazás szinten történik, az adatbázisba csak az adatbázisba történő mentés után kerülnek be a módosítások.
Helyszín csoportokat csak a Helyszínek törzsadatkezelő panelen lehet törölni Csoportosított nézetben a Töröl funkció segítségével. Törlés esetén a csoportba tartozó összes elem is törlődik.
A helyszín kategória törlése funkció valójában nem a helyszínek törlését eredményezi, hanem a kategóriába sorolás megszüntetését a kijelölt elemekről, ill. magának a kategóriának a törlését, kategória kijelölésekor. Maguk a helyszínek továbbra is megmaradnak az adatbázisban és a térképen.
Kategória törlésére a Helyszínek törzsadatkezelő panelen van lehetőség Kategóriák szerinti nézetben.
Növénykultúrák szerinti nézetben kizárólag helyszín törzsadat elemek törlésére van lehetőség. A növénykultúra csoportok itt nem törölhetők, csak a Növénykultúrák törzsadatoknál.