A WayQuest rendszer egyik fontos sajátossága, hogy képes információkat gyűjteni a munkavégzésről helyszínekre lebontva, így később különböző lekérdezések kezdeményezhetők kifejezetten területre vonatkozóan. Ezekből a jelentésekből – többek között – kiolvasható, hogy az adott helyszínen melyik járművezető, mikor, milyen munkafolyamatot végzett, és mekkora területet művelt meg, valamint kérhetők parcellára vonatkoztatva különböző géphasználattal összefüggő költségkimutatások is.
Alap esetben a mérések feldolgozásakor a rendszer a járművek mozgása alapján tárolja az adatokat az adatbázisban. A terület alapú feldolgozás bekapcsolása esetén azonban egy további adattárolás is történik, kifejezetten helyszínekre lebontva. Ez teszi lehetővé, hogy a jelentésekben olyan adatok szerepeljenek, melyek az egyes művelési területekre, parcellákra vonatkoznak (pl. Megművelt terület, Táblán töltött idő).
Ez a funkció elsősorban mezőgazdasági cégeknél használatos, míg szállítmányozásnál vagy kommunális felhasználásnál célszerű kikapcsolni az erőforrások kímélése érdekében. Mezőgazdasági cégeknél érdemes figyelni arra, hogy csak azoknál a helyszíneknél legyen beállítva, ahol valóban szükség van rá (azokon a földterületeken, melyek aktuálisan művelés alatt állnak), hogy a rendszert ne terheljük felesleges adatgyűjtéssel és tárolással. Így például a bérlői vagy helyrajzi térképekhez tartozó helyszíneken célszerű kikapcsolni.
A terület alapú feldolgozás megfelelő beállításával lehetőség van olyan esetek kezelésére is, amikor például egy cég áttervezi a táblái művelését (pl. tavasszal más felosztásban kívánja művelni), de szüksége van jelentések készítésére a korábban megművelt területekről és a jelenleg használt parcellákról egyaránt. Ez a következő beállításokkal valósítható meg: az új felosztás szerint felvett helyszíneken a terület alapú feldolgozás bekapcsolásával, míg az eredeti helyszíneken (melyeket a törzsadatok között meg kell őrizni) a terület alapú feldolgozás kikapcsolásával.
A WayQuest rendszerben a jelentések vagy a járművek mozgásából, vagy a terület alapú feldolgozásból származó adatokkal dolgoznak. Az alábbi felsorolás a terület alapú feldolgozásra épülő jelentéseket tartalmazza:
Megjegyzés: A Ki járt ott? jelentés elkészítéséhez nem szükséges bekapcsolni a terület alapú feldolgozást, mivel ezeket az információkat minden helyszínre gyűjti a rendszer. Tehát nem csupán a mezőgazdasági táblákra, de a telephelyekre és egyéb általános felhasználó helyszínekre vonatkozóan is.
A program csak abban az esetben gyűjti az adatokat helyszínekre lebontva az adatbázisban, ha az adott helyszíneknél bekapcsolt állapotban van a Terület alapú feldolgozás kapcsoló. Ez a kapcsoló a helyszín csoportoknál állítható be (helyszín törzsadat elemeknél önállóan nem). A terület alapú feldolgozás táblatérképek esetén alapértelmezés szerint be van kapcsolva, míg az általános felhasználó helyszíneknél nincs.
A terület alapú feldolgozás bekapcsolása lehetővé teszi a Megművelt terület pontos kiszámítását és jelentésekben történő megjelenítését, valamint előfeltétele a terület alapú feldolgozásra épülő jelentések elkészítésének.
A terület alapú feldolgozás megfelelő működéséhez és a Megművelt terület pontos meghatározásához a következők szükségesek:
A rendszerben alapvetően kétféle módon történik a megművelt terület meghatározása:
A becsült terület kiszámítása nagyon egyszerűen történik: a program beszorozza a megtett útvonal hosszát a munkaszélességgel. Az így meghatározott érték szinte mindig nagyobb, mint az átfedéseket korrigáló algoritmussal képzett Megművelt terület, mivel itt az átfedésekből adódó többlet terület kiszűrése nem történik meg.
Ez az érték a program által a lehető legpontosabban meghatározott ténylegesen megművelt terület. Számítása azon alapszik, hogy a jármű által megtett útvonalon végighaladva a program "befesti" a területet egy olyan szélességű ecsettel, ami a munkaszélesség paraméterben elő van írva, majd a megművelt terület értékét az így "befestett" területből képezi egy jól meghatározott algoritmus segítségével, amikor is korrigálja a kisebb elcsúszásokat és átfedéseket.
Az esetleges dupla megművelés itt csak egyszer kerül számolásra. Nem számítanak bele a megművelt területbe a táblahatáron kívüli fordulók sem. Ha az egyes megművelt sávok között fél méternél kisebb csík marad ki, azt a program megműveltnek tekinti. Ebből adódóan a megművelt terület értéke legfeljebb a tábla mérete lehet.
Az így kiszámolt terület értéke tényleges mezőgazdasági művelés esetén elegendően pontos. Kisebb pontatlanságok inkább csak abban az esetben adódhatnak, amikor a munkaszélesség értéke nagyon kicsi, mivel a program 60x60 cm-es felbontással dolgozik.
A fenti ábrán a táblán belül megtett táv 140 m, a munkaszélesség 560 cm, így a becsült terület 784 m². A megművelt terület viszont csak 709 m², ami kb. 10%-os átfedést jelent (bordó sáv).
A jelentésekben többféle érték (jelentésoszlop) tartozik a megművelt terület fent leírt számítási módjaihoz. Ezek a következők:
A mezőgazdasági munkák során előfordulhat, hogy egy jármű egyszerre több parcellán dolgozik, ill. hogy több jármű dolgozik egy időben ugyanazon a parcellán. Az ebből adódó sajátosságokat figyelembe kell venni a jelentések elemzése során.
Ha például egy gép több parcellán dolgozik egyszerre, akkor a táblán töltött idő sokkal rövidebb, mint a nyitási és zárási idő között eltelt időszak, mivel az megoszlik a táblák között. Vagy amikor több gép dolgozik ugyanazokon a táblákon, akkor az egymás közötti átfedéseket a program már nem szűri ki. Ilyenkor a gépek által megművelt terület összesen nem a tábla területét fogja kiadni, hanem annál többet.
Vannak olyan esetek is, amiket az ellenőrzés (validálás) során lehet kiszűrni és korrigálni. Például amikor egy gép elhalad a tábla szélén úgy, hogy nem végez tényleges munkát, de be van kapcsolva a munkafolyamat (mert a vezető nem állította át), akkor ezeket az ellenőrzéskor lehet módosítani.