WayQuest felhasználói kézikönyv
Jelentések – Általános ismeretek
Rendszerkomponensek > Szoftverek > WayQuest – Adatkezelő és kiértékelő program > WayQuest – Általános ismeretek > Jelentések – Általános ismeretek
Ebben a témában

A járműmodulokról beérkezett mérések alapján különböző kimutatásokjelentések és diagramok – készíthetők. Míg a diagramok grafikus megjelenítése elsősorban a gyors áttekintést, valamint az ábrázolt értékek összehasonlítását szolgálja, addig a jelentések minden részletre kiterjedően, táblázatos formában tartalmazzák az adatokat, ezáltal lehetővé teszik az elvégzett munka áttekintését többféle szempont szerint, valamint lehetőséget biztosítanak az adatok megosztására a cégen belül alkalmazott egyéb (pl. ügyviteli) rendszerekkel. A jelentések és diagramok kapcsolatát a Diagramok és jelentések kapcsolata címszó ismerteti.

A program funkcióinak segítségével a jelentések:

Az alábbiakban a jelentésekre vonatkozó általános ismeretek leírására kerül sor. Mivel a Várakozási helyek elemzés kissé eltér a többi jelentéstől (külön ablakban jelenik meg), ezért a kezelésére vonatkozó tudnivalók is különböznek. Ezeket a Várakozási helyek fejezet tartalmazza.

Jelentések típusai

A jelentések – ahogy az Elemzések menüben is látható – több csoportba kerültek besorolásra:

A jelentések egy része rendelkezik összesítő jellegű jelentéspárral. Ilyen esetekben az egyszerű elemzések általában részletesebb adatokkal szolgálnak, míg a hozzájuk tartózó összesítők átfogóbb képet nyújtanak a vizsgált területről, ezért a cégek gyakran ezekből dolgoznak, például ezek alapján készítik el a munkabér-elszámolást. Az egyszerű elemzések főként olyan esetekben hasznosak, amikor részletes információra van szükség, például egy gépjármű pontos útvonaláról és tevékenységéről.

Ilyen jelentéspárok a következők:

Jelentések lekérése

A különböző típusú jelentések az Elemzések főmenü alpontjaiban kérhetők le. A mérések kiválasztását követően a program elkészíti a jelentést az aktuális beállítások figyelembe vételével. A jelentések – a Várakozási helyek kivételével – önálló nézet formájában (ld. Jelentések felépítése) jelennek meg a képernyőn. A jelentéseken különböző műveletek végezhetők, ill. beállítási lehetőségek adhatók meg a jelentésekhez tartozó eszköztár segítségével. A jelentésekben előforduló eseményhelyszínek megjeleníthetők térképes nézeten.

Mérések kiválasztása

Minden jelentés lekérésekor a program először megjeleníti a Méréskiválasztó dialógust, melynek segítségével a rendszerben rendelkezésre álló mérési adatok közül lehet válogatni különböző szűrési feltételek megadásával. Ezt követően a kiválasztott adatoknak megfelelő jelentés megjelenik a képernyőn önálló nézet formájában vagy külön ablakban (Várakozási helyek).

Jelentések tartalma

A program a kiválasztott mérésekből összeállítja az adott jelentésnek megfelelő adatokat, melyeket táblázatos formában jelenít meg (ld. Jelentések felépítése). A jelentést egyetlen táblázat vagy több jelentéscsoport alkotja, melyhez csoport fejléc és csoport összesítő is tartozik – a beállítások függvényében. Rendelkezésre állnak olyan lehetőségek is (pl. Rendezés, csoportosítás; Oszlopok megjelenítése), melyek segítségével a lekért jelentések megjelenési formáján és adattartalmán végrehajtott módosítások azonnal frissülnek a képernyőn. Így az adott jelentés több szempontból és különböző formákban is vizsgálható.

Ellenőrzött adatok megjelenítése a jelentésekben

A jelentések lekérése során lehetőség van a nyers mérési adatok helyett a Mérések ellenőrzése funkció segítségével ellenőrzött adatok kiválasztására is (ld. Ellenőrzött adatok kapcsoló). A Méréskiválasztó dialógusban beállított időszakon belül lehetnek olyan időintervallumok, melyekre ténylegesen megtörtént az ellenőrzés, míg más időszakokra vonatkozóan nem állnak rendelkezésre ellenőrzött adatok. A jelentés a teljes lekért időszak adatait tartalmazza. Eltérő betűtípus jelzi az ellenőrzött, ill. a nyers mérési értékeket:

Eseményhelyszínek

A jelentésekben gyakran szerepelnek eseményhelyszínek, azaz olyan adatok, melyek a jármű munkavégzése során bekövetkezett valamely esemény helyét írják le (pl. Indulási hely). A mérésekből származó, a jármű helyzetére vonatkozó adatokhoz a program – amennyiben egyezést talál – hozzárendeli a törzsadatokban tárolt felhasználói helyszíneket. Így a jelentésekben és a térképes nézeteken ezek az eseményhelyszínek már nevesítve, a helyszín törzsadatoknál tárolt megnevezéssel (Általános felhasználói helyszínek esetén: Megnevezés és Település; Táblatérképek esetén: Megnevezés) ellátva jelennek meg (nem pusztán koordináták formájában).

Alaptérképi adatok nevesítése

A jelentésekben az eseményhelyszínek megjelenítésekor a helyszín törzsadatok mellett nevesítésre kerülnek az alaptérképhez tartozó adatok is. A nagyobb kiterjedésű objektumoknál (pl. helység, utca, stb.) a nevesítés 25 m-en belül történik, míg a kisebb területűeknél (benzinkutak, pihenőhelyek, határátkelők) 100 m-en belül. (Ezekre a nevesítésekre nincs hatással a Felhasználói helyszínek nevesítése ekkora távolságon belül paraméter értéke.)

Eseményhelyszín típusok

Az eseményhelyszínek a felhasználói helyszínekkel való egybeesés alapján az alábbi típusokba sorolhatók:

Eseményhelyszín típus Leírás Eseményhelyszín megnevezése Példa

Ismert eseményhelyszín

Az eseményhelyszín egybeesik egy, a helyszín törzsadatoknál tárolt ismert felhasználói helyszínnel.

A helyszín törzsadatoknál tárolt megnevezés (Általános felhasználói helyszínek esetén: Megnevezés és Település; Táblatérképek esetén: Megnevezés).

"Gépműhely Csík (Tusnád)"

Nevesített eseményhelyszín

Az eseményhelyszín nem pontosan esik egybe valamely felhasználói helyszínnel, de annak közelében található, a Felhasználói helyszínek nevesítése ekkora távolságon belül beállításnál megadott távolságon belül.

A közelben található ismert felhasználói helyszín megnevezése, mely előtt "..." karakterek jelzik, hogy az eseményhelyszín nem pontosan esik vele egybe; ezen kívül a program feltünteti az ismert felhasználói helyszíntől mért távolságot, valamint általában az alap térképen meghatározott területet (helység vagy ország), zárójelek között.

Megjegyzés: A kifejezetten helyszínekre vonatkozó jelentésekben (Terület alapú munka, Terület alapú összesítő, Ki járt ott?) nincs nevesítés. Ha a koordináták nem felelnek meg egyetlen ismert helyszínnek sem, akkor az ismeretlen eseményhelyszínnek minősül.

"...XACHN508[41m] (Marcaltő)"

Ismeretlen eseményhelyszín

Az eseményhelyszín nem esik egybe egyetlen felhasználói helyszínnel sem, és a közelében (a Felhasználói helyszínek nevesítése ekkora távolságon belül beállításnál megadott távolságon belül) sem található ilyen.

Koordináták és a külterületi térképnek megfelelő helységnév, vagy a közterület megnevezése.

Megjegyzés: A kifejezetten helyszínekre vonatkozó jelentésekben (Terület alapú munka, Terület alapú összesítő, Ki járt ott?) az ismeretlen eseményhelyszíneknél a mező üresen marad, a koordináták sem jelennek meg.

"Marcaltő, *É47º24'33,706", K17º25'44,679"", vagy "Nagygyimót, Pápai utca"

Eseményhelyszínek formátuma a jelentésekben

A jelentésekben az eseményhelyszínek hiperhivatkozásként (aláhúzva) vagy szövegként (hivatkozás nélkül) szerepelnek, az alábbiak szerint:

Hiperhivatkozásként Szövegként (hivatkozás nélkül)

Képernyőn

a jelentéshez tartozó nézetben – a hivatkozás a programbeli térképes nézetre mutat

Várakozási helyek ablakban

Mentett fájlokban

HTML és Excel fájltípusoknál a táblázatban – a hivatkozás a Google Mapsre mutat

minden szöveges fájltípusnál, valamint HTML és Excel fájltípusok esetén a csoport fejlécben

 

Eseményhelyszínek megjelenítése térképen

A program lehetőséget biztosít a jelentésekben előforduló eseményhelyszínek térképes formában történő megjelenítésére, az alábbi két módon:

A mentett HTML és Excel formátumú jelentésekben a helyszínhivatkozások mindig a Google Mapsre mutatnak.

Időpont adatok a jelentésekben

A jelentésekben gyakran szerepelnek olyan adatok, melyek egy esemény időpontját írják le (pl. Indulási idő, A kezdet ideje, Első gyújtás). Ezek az időpontok gyakran hiperhivatkozásként jelennek meg, melyre kattintva előhívható a jelentéshez tartozó mérés.

Egy időponthoz mindig tartozik dátum és idő érték. A jelentések ezeket az értékeket különböző formában tartalmazzák:

Az időpontok formai megjelenése a jelentések típusától és formájától (képernyő vagy mentett fájl) függően eltérő lehet, de általában a következők szerint alakul:

Időpont adatok formátuma

A jelentésekben előforduló dátum és időpont adatok formátumát a Jelentések, listák beállításai határozzák meg (Dátum formátum, Idő formátum).

Térképes nézet és mérések megjelenítése hiperhivatkozás alapján

A jelentésekben előforduló helyszín- és időponthivatkozásokra kattintva a program az adott jelentéshez tartozó nézeten belül létrehoz egy új térképes ablakrészt. Az új ablakrész tartalmazza a jelentés lekérésekor megadott szűrési feltételeknek megfelelő teljes időszakot (térkép és grafikonok formájában), melyen belül kijelölésre kerül (markerezés) a választott adatsornak megfelelő időszak, a térképi nagyítás pedig szintén ezt az időszakot vagy eseményhelyszínt mutatja. Az új ablakrészben ugyanúgy vizsgálhatók a mérések, mint a Mérések megtekintésénél ismertetett térképes nézetben.

Eseményhelyszínek megjelenítése Google Mapsen

A Ctrl billentyű lenyomása mellett a helyszínhivatkozásra kattintva a program az aktuális böngészőben megnyitja a Google Mapset egy új lapon, és megjeleníti az adott eseményhelyszínt – a jelentés és az esemény típusától függően – az alábbiak szerint:

Eseményhelyszínek megjelenítése Menetnaplónál

Menetnapló esetén nem csak egyetlen eseményhelyszín, hanem a jármű által megtett út is tartozik a jelentéshez, így az adatsorok Indulási és Érkezési helyet is tartalmaznak. Ezek bármelyikét kiválasztva a program a következő információkat jeleníti meg a Google Mapsen:

A program az Indulási és az Érkezési hely közül arra nagyít rá, amelyikre a kattintás történt a térkép megjelenítésekor.

A jelentéshez tartozó nézeten belüli térképes ablakrész elrejtésére szolgál a Térkép elrejtése gyorsgomb.

Nem megbízható adatok jelölése

A rendszer működése közben előfordulhat, hogy a beérkezett mérési adatok egyes időszakokra vonatkozóan nem megbízhatók. Ezt egyaránt okozhatják környezeti hatások (leárnyékolás, zavarás) vagy az eszközök meghibásodása is. A program az ilyen nem megbízható értékeket a karakterek kiszürkítésével jelzi valamennyi jelentésben (a Várakozási helyek ablakban is). Ez a jelölés a mentett fájlokra nem vonatkozik.

Figyelmeztető jelzések

A beérkező mérési adatok között előfordulhatnak olyan értékek, melyek valamilyen rendellenességre, nem üzemszerű használatra vagy hibára utalhatnak. Ilyen esetekben a program figyelmeztető jelzéseket alkalmaz. Általában sárga háttérszínnel emeli ki a kérdéses értékeket, illetve azokban az esetekben, amikor az eltérés mértékétől vagy jellegétől függően két súlyossági fokozatot különböztet meg, a következő háttérszíneket használja:

Az alábbi táblázat összefoglalja azokat az adattípusokat, melyeknél a program figyelmeztető jelzéseket alkalmazhat, és ismerteti ezek pontos magyarázatát:

Adattípus Leírás Érintett jelentésoszlopok

Sebesség

Ha a mérések alapján a jármű túllépte a törzsadatokban számára beállított megengedett maximális sebességet, akkor a program a következő figyelmeztető jelzéseket használja:

  • sárga háttérszín: legalább 10%-os, de legfeljebb 50%-os sebességtúllépés
  • piros háttérszín: legalább 50%-os sebességtúllépés

Maximális sebesség

Megművelt terület

A megművelt területre vonatkozó adatoknál a figyelmeztető jelzés az alábbi jelentéssel bír:

Ennek több oka lehet: pl. a munkafolyamat-kiválasztó beállítása nem esett egybe pontosan a földterületen tartózkodással; nem áll rendelkezésre táblatérkép a területről; munkavégzés illetéktelen területen. A mérések megtekintése, alapos vizsgálata, összevetése a helyszín törzsadatokkal segíthet a probléma meghatározásában.

Megművelt terület

Üzemanyag-fogyasztás

Az üzemanyag-fogyasztással kapcsolatos adatoknál a figyelmeztető jelzés jelentése a következő:

  • sárga háttérszín: negatív fogyasztási értéket jelez

Negatív fogyasztási értékek megjelenése a jelentésekben mindig valamilyen mérési rendellenességre, bizonytalanságra utal (pl. a jármű, és így az üzemanyagtartály billegéséből adódó bizonytalan mérési eredményre).

Üzemanyag fogyasztás, Fajlagos fogyasztás

Tanksapka nyitás és tankolás

A tanksapka nyitásoknál (Tanksapka ellenőrzés) a figyelmeztető jelzések magyarázata a következő:

  • sárga háttérszín: a rendszer tanksapka nyitást érzékelt, de tankolás nem történt (az üzemanyagszint változatlan maradt)
  • piros háttérszín: a rendszer tanksapka nyitást, valamint rövid időn belül nagyobb mennyiségű üzemanyag csökkenést érzékelt (nagy valószínűséggel leszívás történt)

A kezdet dátuma, A kezdet ideje, A befejezés dátuma, A befejezés ideje, Betankolt mennyiség

Üzemanyag-fogyasztási adatok párosítása

A külső forrásból származó tankolási adatok mérésekkel történő párosításánál (Tankolási összehasonlítás) a figyelmeztető jelzés jelentése:

Betankolt mennyiség, Mért érték

Munkafolyamat költsége

A munkafolyamatok költségének kiszámításakor a program az alábbi két érték egyikét veszi figyelembe:

Költség

Adatok másolása a jelentésekből

A programablakban megjelenített jelentés adatai kijelölhetők és fájlba kimásolhatók. Egér használatával kijelölhető az adatok egy része, a Ctrl-A billentyűkombinációval pedig a teljes jelentéstartalom. A kijelölt adatok másolása a Ctrl-C billentyűkombinációval történik. Ezt követően a kimásolt adatok beilleszthetők szövegfájlba, ill. a táblázatos forma megtartásával Word vagy Excel fájlba is.

Jelentések fájlba mentése

A program minden esetben lehetőséget biztosít a képernyőn megjelenő jelentések fájlba mentésére valamilyen táblázatos, vagy annak megfelelő tagolású szöveges formában. A mentés funkció kezdeményezése az alábbi módokon történhet – a jelentés típusától függően:

A mentett fájl neve

Mentéskor a program minden esetben felajánl egy fájlnevet, mely – a Jelentéshez tartozó lapfülhöz hasonlóan – a következőket tartalmazza:

Példák fájlnévre:

A mentett fájl formátuma

A mentés funkció kiválasztásakor megjelenő "fájl mentése" ablakban az alábbi formátumok választhatók:

A mentett jelentés adattartalma

A mentett jelentés adattartalma megfelel a képernyőn látható jelentésnek: ugyanazokat az adatsorokat tartalmazza, az aktuális beállítások (rendezés és csoportosítás; ill. a Várakozási helyek jelentésnél szűrés és rendezés) szerint.

Az oszlopok lényegileg szintén megfelelnek a képernyőn aktuálisan látott jelentésnek (Jelentésoszlopok). A mentett fájlok közül azok, amelyek nem egyszerű szövegfájl típusúak, rejtett oszlopként tartalmazzák azokat az oszlopokat is, amelyek az Oszlopok megjelenítése ablakban nem kerültek kiválasztásra, tehát a jelentéshez tartozó képernyőn nem láthatók. Így biztosított ezen oszlopok megjelenítése a későbbi feldolgozás során, valamint a számított mezőkben történő hivatkozások megfelelő működése.

Néhány időpontot jelölő oszlop esetén a képernyőn egyetlen oszlop tartalmazza a dátumot és az időpontot (pl. A kezdet ideje), míg a mentett fájlban ezek két külön oszlopba (A kezdet dátuma és A kezdet ideje) kerülnek (ld. Időpont adatok a jelentésekben).

A mentett fájl további oszlopokkal egészülhet ki a Külső azonosítók exportálása jelölőnégyzet bekapcsolása esetén:

Excel formátumban mentett fájlok esetén – ahol lehet – a program beilleszti az adott érték számításához tartozó képletet is (pl. a csoport összesítő sorban az összegzéseknél vagy maximum érték számításánál). Így a számított mezők automatikusan követik az értékek utólagos módosítását.

Jelentések nyomtatása

A program minden esetben lehetőséget biztosít a képernyőn megjelenő jelentések kinyomtatására táblázatos formában. A nyomtatás funkció kezdeményezése az alábbi módokon történhet – a jelentés típusától függően:

A nyomtatott jelentés adattartalma

A nyomtatott jelentés adattartalma megfelel a képernyőn látható jelentésnek: ugyanazokat az adatsorokat és oszlopokat tartalmazza, az aktuális beállítások (rendezés és csoportosítás, oszlopok megjelenítése; ill. a Várakozási helyek jelentésnél szűrés és rendezés) szerint.

Jelentések beállítási lehetőségei

A programban számos beállítási lehetőség áll rendelkezésre a jelentésekre vonatkozóan:

A beállítási lehetőségek közül érdemes kiemelni a Rendezés, csoportosítás és az Oszlopok megjelenítése gyorsgombokat, melyek a jelentés sorainak különböző szempontok szerinti rendezését és csoportosítását, valamint a táblázatban megjelenített, ill. elrejtett oszlopokat határozzák meg.

 

Lásd még

Elemzesek