WayQuest felhasználói kézikönyv
Törzsadatok csoportosítása
Rendszerkomponensek > Szoftverek > WayQuest – Adatkezelő és kiértékelő program > WayQuest – Általános ismeretek > Törzsadatok általános ismertetése > Törzsadatok csoportosítása
Ebben a témában

A törzsadatok csoportosítása alapvetően kétféle módon történhet:

Csoportosítás törzsadat-csoportokkal

A törzsadat elemek közös tulajdonságaik alapján különböző jellegű csoportokba sorolhatók, kötelező vagy választható módon. A besorolás több szinten történhet (a csoportokhoz tartozhatnak alcsoportok), így egyfajta hierarchikus, alá- fölérendeltségi rendszer épül fel, ahol maguk a csoportok is az adott törzsadattípus részét képezik. A különböző törzsadat-csoport fajtáknak megfelelő besorolást a törzsadat tulajdonságok hordozzák, a Besorolás tulajdonságcsoportban (pl. jármű törzsadat elem estén a Csoport és a Járműtípus tulajdonságok).

Törzsadat-csoport fajták

A törzsadatoknál alapvetően az alábbi törzsadat-csoport fajták állnak rendelkezésre:

Csoportok

A felhasználó által tetszőlegesen létrehozott csoportok (pl. a járművek csoportosítása telephelyek szerint).

Minden törzsadattípusnál létezik egy programba beépített főcsoport (ennek neve általában megegyezik az adott törzsadattípus megnevezésével, pl. "Járművezetők", "Járműmodulok"). A további felhasználói csoportok ez alá a főcsoport alá kerülnek alcsoportokként. A csoportoknak több szintje is kialakítható. Minden törzsadat elem kötelezően beletartozik valamelyik csoportba: vagy a főcsoportba, vagy valamelyik felhasználói alcsoportba.

A következő törzsadattípusoknál a csoportosítási fajták közül kizárólag a csoportok használatosak: Járművezetők, Munkafolyamatok, Növénykultúrák, Felhasználók.

Minden törzsadattípusnál lehetőség van csoportok létrehozására.

Részlegek

A részlegek speciális csoportok, melyek jellemzője, hogy több törzsadattípus adatait is tartalmazhatják, és felhasználó szintű jogosultság kapcsolható hozzájuk. A részlegek használata egy választható lehetőség a programban, és elsősorban a törzsadatokhoz való jogosultság felhasználói szintű beállításánál alkalmazzák.

A részlegek létrehozása kizárólag a Felhasználók törzsadatkezelő panelen történik, majd az így felvett részlegek minden olyan törzsadattípusnál egyöntetűen megjelennek a törzsadatkezelő panelen csoportosított nézetben, melyek részlegbe sorolhatók. Létezik egy programba beépített speciális részleg "Összes részleg" megnevezéssel, melynek feladata, hogy jogosultságot biztosítson minden törzsadathoz. Vele azonos szinten további részlegek hozhatók létre. Hierarchikus felépítés itt nem alakítható ki. A részlegekbe csoportok és törzsadat elemek egyaránt besorolhatók.

A részlegek részletes ismertetése a Részlegek címszó alatt található.

Típusok

A törzsadat elemeknek funkció szerinti csoportosítására szolgálnak a típusok, melyekbe besorolásra kerülnek a törzsadat elemek (pl. a járműveknél létrehozhatunk egy IFA típust, melybe besorolhatjuk a vállalat valamennyi IFA gyártmányú teherautóját).

Típuscsoportok: A programban általában több, előre beépített ún. típuscsoport áll rendelkezésre, melyek alatt egyes törzsadattípusoknál a felhasználók létrehozhatják a saját igényeiknek megfelelő típusokat (pl. a járműveknél a Tehergépjárművek típuscsoport alá felvehetők típusként a különböző gyártmányok: IFA, Tatra, stb.), más törzsadatoknál pedig a típuscsoportok alá már közvetlenül a törzsadat elemek kerülnek besorolásra (pl. a Riasztásoknál).

Azoknál a törzsadattípusoknál, melyek rendelkeznek típusba sorolással (Járművek, Munkagépek, Munkafolyamat profilok, Jelleggörbék, Járműmodulok, Azonosítók, Riasztások), minden törzsadat elem kötelezően beletartozik valamelyik típusba. Ennél a csoportosítási fajtánál a szintek száma korlátozott: törzsadattípustól függően általában 2–4 szint mélységig.

A törzsadat elemek és típusok tulajdonságokat örökölnek a "szülő" típustól, ill. típuscsoporttól.

Kategóriák

Ezt a fajta csoportosítást kizárólag a Helyszínek törzsadattípusnál alkalmazza a program. A kategóriák a helyszínek jellegére utalnak (pl. Saját tábla, Bérmunka, Fő partner, Beszállító). A programba beépített helyszín kategóriák alatt további kategóriák hozhatók létre, akár több szinten beágyazva egymás alá.

Az egyes helyszínekhez nem kötelező kategóriát megadni (a csoportoktól és a típusoktól eltérően).

Csoportosítás tulajdonság-társítással

Csoportosítás létrehozható tulajdonság-társítással is, amikor az egyik törzsadattípus elemeihez egy másik törzsadattípus elemeit társítjuk oly módon, hogy az egyik törzsadattípus elemei rendelkeznek egy olyan tulajdonsággal, melynek értéke a másik törzsadattípus egy eleme (a társításokhoz hasonlóan). A program ezt a fajta csoportosítást kizárólag a Helyszínek törzsadattípus növénykultúrák szerinti csoportosításánál alkalmazza.

Növénykultúrák szerinti csoportosítás a Helyszínek törzsadattípusnál

A Helyszínek törzsadattípusnál a törzsadat-csoport fajták közül a csoport és a kategória érhető el. Ezek mellett a helyszínek növénykultúrák szerint is csoportosíthatók. A növénykultúrák önálló törzsadattípusként szerepelnek az adatbázisban. A helyszín törzsadat elemek rendelkeznek Növény tulajdonsággal, ahol az adott helyszínhez hozzárendelhető egy növénykultúra. A hozzárendelés választható, tehát nem minden helyszín rendelkezik kötelezően növénykultúra besorolással.

Törzsadatok csoportosítása és nézetek kapcsolata

A törzsadatok különböző csoportosítás fajtáit (törzsadat-csoportok szerint, tulajdonság-társítás szerint) tükrözik a Törzsadatkezelő panelen a megfelelő nézetek (pl. típusok szerinti nézet, növénykultúrák szerinti nézet).

 

Lásd még