WayQuest felhasználói kézikönyv
Jelentések felépítése
Rendszerkomponensek > Szoftverek > WayQuest – Adatkezelő és kiértékelő program > WayQuest – Általános ismeretek > Jelentések – Általános ismeretek > Jelentések felépítése

Az alábbiakban a jelentéseket tartalmazó nézet általános felépítésének bemutatására kerül sor. (A jelentések mentésekor keletkező fájlban az adatok ugyanezt a szerkezetet követik.)

 

1 – Jelentésekhez tartozó eszköztár

2 – Jelentéshez tartozó lapfül

3 – Jelentés megnevezése

4 – Jelentéscsoport

5 – Csoport fejléc

6 – Táblázat

7 – Táblázat fejléc

8 – Adatsorok

9 – Csoport összesítő

10 – Jelentésoszlopok

11 – Hiperhivatkozás

 

Jelentésekhez tartozó eszköztár

jelentések kezelésével kapcsolatos főbb funkciók (pl. beállításokrendezésmentés) a Jelentések eszköztár gyorsgombjai segítségével érhetők el.

Jelentéshez tartozó lapfül

A jelentéshez tartozó lapfül a következőket tartalmazza:

Jelentés megnevezése

A jelentés megnevezése alapvetően megegyezik az Elemzések főmenüben található menüpont elnevezésével. Egyes esetekben ehhez társulhatnak különböző kiegészítő információk:

Jelentéscsoport

A jelentéseket egy vagy több jelentéscsoport alkotja – a mérési adatok és a beállítások függvényében. A Rendezés, csoportosítás gyorsgomb segítségével állítható be, hogy a program milyen szempontok (jelentésoszlopok) szerinti rendezési sorrendben és milyen csoportosításban jelenítse meg az adott jelentésben szereplő értékeket (ld. Jelentések rendezése, csoportosítása).

A program egy csoportba sorolja azokat az adatsorokat, melyeknél a csoportosítás szempontjainál bekattintott jelentésoszlopokhoz tartozó értékek azonosak. Például ha járművek szerint történik a csoportosítás, akkor a program járművenként külön-külön csoportokat képez az adatsorokból.

Egy jelentéscsoport a következőket tartalmazza:

Csoport fejléc

A jelentéscsoportokhoz általában tartozik csoport fejléc, mely az alábbi adatokat tartalmazza:

A beállításoknál található Dinamikus fejléc kapcsoló bekattintása esetén a Csoport fejléc a Táblázat fejléccel együttesen dinamikus fejlécként viselkedik.

Abban az esetben, ha nincs megadva csoportosítás, a jelentés egyetlen, összefüggő táblázat formájában jelenik meg, melyhez nem tartozik csoport fejléc.

Kiegészítő jelentésoszlopok a csoport fejlécben

Néhány jelentésnél a csoport fejléc a csoportosítás szempontjaiként kiválasztott jelentésoszlopok mellett további adatokkal egészülhet ki, amennyiben ezen jelentésoszlopok értéke nem üres, ill. nem 0:

Jelentés Csoportosítási szempont Kiegészítő adatok

Menetnapló

Jármű (Rendszám)

Üzemanyag norma

Megjegyzés: A Menetnapló csak Jármű (Rendszám) szerinti csoportosítás esetén tartalmazza az Üzemanyag norma értékét, egyébként nem.

Munkafolyamat jelentés, Munkafolyamat összesítő

Munkafolyamat

Munkabér besorolás, Üzemanyag norma

Megjegyzés: Ezek a jelentésoszlopok a táblázatból kerülnek át a csoport fejlécbe Munkafolyamat szerinti csoportosítás esetén.

Terület alapú munka, Terület alapú összesítő

Munkafolyamat

Normálhektár tényező, Munkabér besorolás, Területkorrekciós tényező, Üzemanyag norma

Megjegyzés: Ezek a jelentésoszlopok a táblázatból kerülnek át a csoport fejlécbe Munkafolyamat szerinti csoportosítás esetén.

Táblázat

Egy jelentéscsoporthoz tartozó táblázat a következőket tartalmazza:

Táblázat fejléc

A táblázat fejléc a jelentésoszlopok megnevezéseit tartalmazza minden jelentéscsoportban. A beállításoknál található Dinamikus fejléc kapcsoló bekattintása esetén a Táblázat fejléc a Csoport fejléccel együttesen dinamikus fejlécként viselkedik.

Adatsorok

Az adatsorok a jelentések típusának megfelelő adatokból (Jelentésoszlopok) tevődnek össze.

Egy adatsor tartalma

A program a jelentés típusától függően különböző szempontok szerint határozza meg, hogy a mérések kiválasztásánál megadott feltételeknek megfelelő mérések közül mely mérési értékekből képez egy adatsort, illetve milyen feltételek teljesülése esetén kerülnek az adatok egy következő adatsorba. Az adatsorok kialakításában az alábbi esetek fordulnak elő:

Szempont Leírás Példa

Rendezési és csoportosítási szempontok

A jelentések nagy részénél a Rendezési és csoportosítási szempontok tartalmazzák azokat az adatokat, melyek meghatározzák, hogy a program az egyes adatsorokat mely mérési értékekből képezze.

Egy adatsorhoz tartoznak azok a mérések, melyeknél a Rendezési és csoportosítási szempontoknál felsorolt oszlopok értékei azonosak. Ez alól egyedül a Dátum képez kivételt: egyes jelentésekben előfordulhat, hogy egy adatsorban több nap adatai szerepelnek annak ellenére, hogy a Rendezési és csoportosítási szempontok tartalmazzák a Dátumot (pl. Munkafolyamat jelentés), ill. szerepet játszik még a Haladások, munkafolyamatok bontása éjfélkor aktuális beállítása is.

Példa: A Tankolási listánál a Rendezési és csoportosítási szempontok a következők: Jármű (Rendszám), Dátum, Járművezető. Ezek alapján a jelentés járművenként és naponta és járművezetőnként tagolt adatsorokba rendezve jelenik meg. A program tehát egy adatsort képez azokból a mérésekből, ahol a Jármű (Rendszám), Dátum, Járművezető értéke megegyezik. Illetve új adatsorba kerülnek azok az értékek, ahol e három adat közül legalább egynél eltérés mutatkozik.

Munkafolyamat jelentés

Haladás

Menetnaplónál az adatsorok haladásonként különülnek el, tehát egy adatsor egy haladás adatait tartalmazza.

Menetnapló

Dátum

Vannak olyan jelentések, ahol Rendezési és csoportosítási szempontok nem állnak rendelkezésre. Ezeknél a jelentéseknél általában a Dátum oszlop határozza meg az adatsorokat. Ez azt jelenti, hogy egy adatsor egy nap adatait tartalmazza.

Munkaidő hatékonyság

Rendszám

A Tankolási összesítőnél (ahol szintén nem állnak rendelkezésre Rendezési és csoportosítási szempontok), a Rendszám oszlop határozza meg az adatsorokat. Itt tehát egy adatsor egy jármű adatait tartalmazza.

Tankolási összesítő

 

Csoport összesítő

A program a jelentéscsoportokról csoport összesítő sort készít, mely a következőket tartalmazza:

Megjelenítése be- és kikapcsolható a Rendezés, csoportosítás ablakban az Összesítés csoportonként jelölőnégyzettel.

Jelentésoszlopok

A jelentésoszlopokban mindig olyan mért (pl. Indulási idő) vagy számított (pl. Átlagsebesség) adatok szerepelnek, melyek az adott jelentés szempontjából lényegesek, az adott jelentésre jellemzők. A Jelentések oszlopai címszó alatt megtalálható a jelentésekben előforduló összes típus.

A legtöbb jelentés úgy épül fel, hogy a jelentésoszlopok

Vannak olyan jelentések is, melyeknél a jelentésoszlopok megjelenése kötött: nem tartoznak hozzájuk sem Rendezési és csoportosítási szempontok, sem választhatóan megjeleníthető oszlopok (pl. Munkaidő hatékonyság).

Választható jelentésoszlopok megjelenítése

A választható jelentésoszlopok megjelenítése be-/kikapcsolható az Oszlopok megjelenítése gyorsgomb megnyomásakor megjelenő Oszlopok megjelenítése ablakban.

Oszlopok megjelenítése ablak

1 – Oszlopok felsorolása

2 – Ablak bezáró gombok

Oszlopok felsorolása

Az oszlopok felsorolása az adott jelentésnél választható jelentésoszlopok megnevezését tartalmazza. A jelentésben a program azokat az oszlopokat jeleníti meg, melyeknél a jelölőnégyzet bekattintása megtörtént. A listából tetszőleges számú oszlop kijelölhető. Amennyiben egyetlen oszlop sincs kiválasztva, úgy az adatsorokban csak az egyes időszakok kezdete és vége (pl. Indulási idő; Érkezési idő) szerepel.

Rejtett oszlopok

A nem megjelenített oszlopok rejtett oszlopokká válnak. Értékeiket a program ugyanúgy meghatározza és tárolja, mint a látható oszlopokét, így a megjelenítés bekapcsolásának hatására azonnal láthatóvá válnak a képernyőn. A mentett fájlok közül azok, melyek nem egyszerű szövegfájl típusúak, rejtett oszlopként tartalmazzák ezeket az oszlopokat is, biztosítva ezáltal a későbbi megjelenítés lehetőségét, valamint azoknak a számításoknak az elvégzését, melyekben érintettek.

Ablak bezáró gombok

Az ablak bezáró gombok a funkcióból való kilépést eredményezik az alábbiak szerint:

Összetartozó jelentésoszlopok

Néhány választható jelentésoszlop járulékosan kötődik egy másik jelentésoszlophoz (pl. A helyszín kategóriája és a Növény oszlopok Az esemény helyéhez). A program az ilyen összetartozó jelentésoszlopok megjelenítését együttesen kezeli: a választható jelentésoszlopok felsorolásában csak a fő tartalmat képviselő jelentésoszlop (itt: Az esemény helye) szerepel, melynek be- vagy kikapcsolása automatikusan maga után vonja a járulékos oszlopok (itt: A helyszín kategóriája és Növény) be- és kikapcsolását is.

Oszlopok sorrendje

A jelentésekben mindig a Rendezési és csoportosítási szempontoknál felsorolt oszlopok kerülnek az adatsorok elejére, mégpedig abban a sorrendben, ahogy a Rendezés, csoportosítás ablakban aktuálisan elhelyezkednek. (A csoportosításra kijelölt oszlopokat a Csoport fejléc tartalmazza.) Ez az első rész kiegészülhet olyan adatokkal, melyek szorosan kapcsolódnak más oszlopokhoz, és velük együtt mozognak a rendezés sorrendjének módosítása esetén. Ilyen lehet például A befejezés ideje, mely A kezdet idejéhez, vagy a Terület, mely Az esemény helyéhez tartozik. Ezután következnek az Oszlopok megjelenítése ablakban kiválasztott oszlopok, melyeknek sorrendje kötött.

Hiperhivatkozások a jelentésekben

A jelentésekben gyakran előfordulnak olyan jelentésoszlopok, melyek az adott esemény helyszínét vagy egy időpontot hiperhivatkozás formájában tartalmazzák. A hivatkozásra kattintva betölthető a méréshez tartozó térképes nézet és grafikonok, valamint eseményhelyszín esetén lehetőség van Google Mapsen történő megjelenítésre is (ld. Térképes nézet és mérések megjelenítése hiperhivatkozás alapján).

 

Lásd még

Elemzesek