WayQuest felhasználói kézikönyv
Jelentések, listák beállításai
Rendszerkomponensek > Szoftverek > WayQuest – Adatkezelő és kiértékelő program > Főmenü parancsai > Beállítások > Jelentések, listák beállításai
Ebben a témában

A Jelentések, listák beállításai funkció lehetőséget biztosít a jelentésekre vonatkozó általános beállítások megadására. A beállítási lehetőségek egy része a jelentések adattartalmát (pl. Munkaidő hatékonyság szempontja), míg más részük a megjelenített, ill. mentett adatok formátumát (pl. Dátum formátum) határozza meg. Ezek a beállítások a jelentések táblázat részére vonatkoznak, a csoport fejléc formátumára nincs hatásuk.

A beállítások módosítása a változások mentését követően lekért jelentésekre érvényes, tehát a megnyitott jelentések nem frissülnek automatikusan.

A gyakorlatban ezen beállítások jelentős részét elegendő egyszer, a telepítés során, az ügyfél igényei szerint megadni. Ebben munkatársaink nyújtanak segítséget.

A funkció kiválasztása

Menüből

Beállítások – Jelentések, listák beállításai

Billentyűzetről

Ctrl+R

Gyorsgombbal

Jelentések, listák beállításai gyorsgomb

A Jelentések, listák beállításai dialógus

1 – Dátum formátum

2 – Idő formátum

3 – Távolság mértékegysége

4 – Időtartam formátum

5 – Munkaidő hatékonyság szempontja

6 – Gépidő kihasználtság szempontja

7 – Munkafolyamat összesítő

8 – Napi bontás alapja

9 – Egyéb beállítási lehetőségek

10 – Felhasználói helyszínek nevesítése ekkora távolságon belül

11 – Dialógus bezáró gombok

 

Dátum formátum

A jelentésekben megjelenő dátum adatok formátumának meghatározása:

Idő formátum

A jelentésekben megjelenő időpont adatok formátumának meghatározása:

Ez a beállítási lehetőség eseményekhez kötődő időpontokra vonatkozik (pl. Indulási idő), míg az Időtartam formátum különböző tevékenységek időtartamára (pl. Várakozási idő)

Távolság mértékegysége

A jelentésekben megjelenő távolság adatok mértékegységének meghatározása:

A távolság mértékegysége a táblázat fejlécben jelenik meg, pl. "Megtett táv [km]".

Időtartam formátum

A jelentésekben megjelenő időtartam adatok formátumának meghatározása:

Ez a beállítási lehetőség különböző tevékenységek időtartamára (pl. Várakozási idő) vonatkozik, míg az Idő formátum eseményekhez kötődő időpontokra (pl. Indulási idő).

A jelentések megjelenítésekor az Óra, perc vagy a Teljes formátumot érdemes használni, viszont az adatok Excelbe vagy más (pl. ügyviteli) rendszerbe történő átvitelénél általában a Tizedes órák vagy Tizedes napok formátum előnyösebb.

Munkaidő hatékonyság szempontja

A programban a munkaidő hatékonyságának kiszámítása vagy a jármű mozgása, vagy a gyújtáson töltött ideje alapján történik – a Munkaidő hatékonyság szempontja aktuális beállítása szerint. Két jelentésben (Napi összesítés járművezetők szerint, Munkaidő hatékonyság) szerepelnek a munkaidő hatékonyságával kapcsolatos jelentésoszlopok (Munkaidő kihasználtság, Gép kihasználtság, Napi összes menetidő, Napi összes gépidő) – szintén a Munkaidő hatékonyság szempontja aktuális beállításának megfelelően.

Az alábbi táblázat összefoglalja a Munkaidő hatékonyság szempontja beállítási lehetőség szerepét, hatását a jelentésekben:

Beállítás \ Jelentés Napi összesítés járművezetők szerint Munkaidő hatékonyság

mozgásállapot (alapértelmezett)

Munkaidő kihasználtság oszlop szerepel a jelentésben

Napi összes menetidő értéke szerepel a táblázatban

gyújtáson töltött idő

Gép kihasználtság oszlop szerepel a jelentésben

Napi összes gépidő értéke szerepel a táblázatban

Gépidő kihasználtság szempontja

A programban a járműhasználat hatékonyságának számítása vagy a jármű mozgása, vagy a gyújtáson töltött ideje alapján történik – a Gépidő kihasználtság szempontja aktuális beállítása szerint. Két jelentésben Napi összesítés járművek szerint, Gépidő kihasználtság) szerepelnek a gépidő kihasználtsággal kapcsolatos jelentésoszlopok (Munkaidő kihasználtság, Gép kihasználtság, Napi összes menetidő, Napi összes gépidő) – szintén a Gépidő kihasználtság szempontja aktuális beállításának megfelelően.

Az alábbi táblázat összefoglalja a Gépidő kihasználtság szempontja beállítási lehetőség szerepét, hatását a jelentésekben:

Beállítás \ Jelentés Napi összesítés járművek szerint Gépidő kihasználtság

mozgásállapot

Munkaidő kihasználtság oszlop szerepel a jelentésben

Napi összes menetidő értéke szerepel a táblázatban

gyújtáson töltött idő (alapértelmezett)

Gép kihasználtság oszlop szerepel a jelentésben

Napi összes gépidő értéke szerepel a táblázatban

Munkafolyamat összesítő

Ez a beállítási lehetőség kizárólag a Munkafolyamat összesítő jelentésre vonatkozik. A legtöbb beállítástól eltérően hatása azonnal megmutatkozik, a már lekért jelentés azonnal frissül.

Összesítési beállítások

Az alábbi összesítési beállítások választhatók:

Az összesítési beállítások hatása

Jelentésoszlopok

A fenti összesítési beállítások hatással vannak a Munkafolyamat összesítő jelentésoszlopaira: a Jármű (Rendszám) és a Járművezető oszlopot csak a megfelelő összesítési beállítás bekattintása esetén tartalmazza a jelentés.

Adatsorok

Az összesítési beállítások különböző kombinációival a következőképpen alakul az összesítés az adatsorok tekintetében:

Rendezési és csoportosítási szempontok

A fenti összesítési beállítások a jelentések rendezésére is hatást gyakorolnak. A rendezési és csoportosítási szempontok között ugyanis csak abban az esetben jelenik meg a Jármű és/vagy a Járművezető, ha az összesítési beállításoknál a megfelelő jelölőnégyzet be van kattintva.

Napi bontás alapja

Több jelentés (pl. Napi összesítés járművek szerint, Munkaidő hatékonyság) is végez napi bontást, azaz a jelentés naptári napokra tagolását (ahol egy adatsorhoz egy nap adatai tartoznak). A program lehetőséget biztosít annak beállítására, hogy milyen feltételek alapján történjen az egyes mérési adatok egyik vagy a másik naphoz sorolása, vagyis a napi bontás. A következő lehetőségek közül lehet választani:

Egyéb beállítási lehetőségek

Különböző típusú, más beállítási csoporthoz nem tartozó, jelölőnégyzettel be- és kikapcsolható funkciók:

Haladások, munkafolyamatok bontása éjfélkor

Ez a beállítási lehetőség határozza meg, hogy a program a mérési adatok feldolgozása során hogyan kezelje azokat a haladásokat és munkafolyamatokat, melyek átlépik az éjfelet, azaz éjfélkor is folyamatban vannak:

Ennek a beállításnak például a következő jelentésekben van szerepe: Menetnapló, Munkafolyamat jelentés.

Külső azonosítók exportálása

A jelölőnégyzet bekapcsolása esetén a jelentések mentésekor a képernyőn megjelenő táblázathoz képest további oszlopokkal egészül ki a mentett fájl:

A gyakorlatban erre általában akkor van szükség, amikor a mentett állomány feldolgozásra kerül valamilyen külső rendszerrel.

Megjegyzés: Ez a kapcsoló nincs hatással a Várakozási helyek jelentésre, ahol a mentett fájl minden esetben tartalmazza a várakozási helyek koordinátáit, de a törzsadatokhoz tartozó külső azonosítókat nem.

Dinamikus fejlécek

A jelölőnégyzet bekapcsolása esetén a jelentéscsoportok fejléce (a Csoport fejléc és a Táblázat fejléc együttesen) ún. dinamikus fejlécként viselkedik, azaz a képernyő lapozása, görgetése esetén nem fut ki a képernyőről, hanem mindaddig látható marad, amíg az adott jelentéscsoportnak legalább egy adatsora látható.

Felhasználói helyszínek nevesítése ekkora távolságon belül

A jelentésekben előforduló helyszínek nevesítésére vonatkozó távolság beállítása.

A nevesítés azt jelenti, hogy amennyiben a mérésekből származó koordináták alapján egy esemény helyszíne ismeretlen, de a közelében ismert felhasználói helyszín található, akkor a program az adott helyszín megjelölésében feltünteti a közelben lévő ismert felhasználói helyszínt (azaz nevesíti azt, ld. Nevesített eseményhelyszín).

Az itt beállított érték határozz meg azt a távolságot, melyen belül a program elvégzi a nevesítést. Alapértelmezett értéke: 100m.

A kifejezetten helyszínekkel kapcsolatos jelentéseknél (Terület alapú munka, Terület alapú összesítő, Ki járt ott?) nevesítés nem történik.

Dialógus bezáró gombok

"Rendben" – beállítások mentése.

"Mégsem" – módosítások elvetése.

 

Lásd még